Wkrótce start z Korei Północnej?

0

Czy Korea Północna przeprowadzi pomiędzy 8 a 24 lutego start rakiety orbitalnej?

Dotychczas Korea Północna przeprowadziła cztery lub pięć prób startów rakiet orbitalnych. Tylko jeden z nich – z grudnia 2012 roku – był udany. Następnie, na początku października pojawiła się informacja, że około 10 października może dojść do startu północnokoreańskiej rakiety orbitalnej. Tak jednak się nie stało, ale analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że w styczniu tego roku doszło do większej aktywności w pobliżu Sohae.

Drugiego lutego przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Morskiej poinformował, że pomiędzy 8 a 24 lutego Korea Północna przeprowadzi start rakiety orbitalnej. Ma to być start satelity obserwacyjnego o nazwie Kwangmyongsong-4. Start odbyłby się pomiędzy godziną 16:30 a 21:30 CET. Do wyniesienia tego satelity zostanie wykorzystana rakieta Unha-3.

Odzyskany dolny stopień rakiety Unha-3 (zdjęcie z 2012 roku) / Credits - Chosun Ilbo Chosunonline.com

Odzyskany dolny stopień rakiety Unha-3 (zdjęcie z 2012 roku) / Credits – Chosun Ilbo Chosunonline.com

W tej chwili brak dalszych informacji. Warto jednak tutaj nadmienić, że od kilkunastu lat Korea Północna realizuje szereg projektów technologicznych o przynajmniej częściowym militarnym znaczeniu. Na początku tego roku (6 stycznia) to państwo przeprowadziło czwarty test broni jądrowej. Niektóre źródła donoszą, że mógł być to test broni termojądrowej. Jest to przykład rosnących możliwości technologicznych tego państwa, aczkolwiek wyraźnie widoczne są braki w nowoczesnych technologiach cyfrowych, detekcyjnych czy obróbki materiałów. Analiza odzyskanego pierwszego stopnia rakiety Unha-3 z 2012 roku wykazała, że wiele elementów tej rakiety było bardzo niskiej jakości lub zagranicznych.

(PFA)

Comments are closed.