Opóźnienie startu rakiety Antares firmy Orbital

0

Pierwszy lot rakiety Antares firmy Orbital Sciences Corporation, jednej z dwóch amerykańskich rakiet których celem będzie dostarczanie na orbitę prywatnych statków zaopatrujących Międzynarodową Stację Kosmicznę, nie odbędzie się wcześniej niż pod koniec czerwca. Przyczyną opóźnienia są prace nad stanowiskiem startowym.

Dyrektor wykonawczy i prezes przedsiębiorstwa, David Thompson, przekazał na ostatniej konferencji, iż zakończenie budowy nowej wyrzutni powinno mieć miejsce na początku marca. Około dwa miesiące później, po ukończeniu procesu certyfikacji, firma będzie mogła rozpocząć przygotowania do pierwszego startu swojej nowej rakiety, która wcześniej nosiła nazwę Taurus II.

Próbne odpalenie dwóch silników pierwszego stopnia Antaresa na stanowisku startowym planowane jest pod koniec maja. Niedługo potem na wyrzutni znajdzie się egzemplarz rakiety, który zostanie wystrzelony w demonstracyjnym locie pod koniec czerwca – oczywiście jeśli nie dojdzie do kolejnych opóźnień.

Kolejny lot rakiety Antares powinien mieć miejsce już pod koniec lata, tym razem wynosząc już w pełni funkcjonalnego Cygnusa, który wykona manewry w pobliżu Stacji ISS, demonstrując poprawność działania wszystkich systemów. Jeśli działania zakończone zostaną pomyślnie, kolejny lot tego towarowego statku może mieć miejsce jeszcze pod koniec tego roku, aczkolwiek wydaje się to nazbyt optymistycznym planem firmy Orbital.

David Thompson zapewnia, iż pomimo opóźnień związanych z pracami nad stanowiskiem startowym, sam proces budowy i testów rakiety Antares jest na ukończeniu. Pierwszy egzemplarz rakiety, przeznaczony do testów naziemnych, miał być gotowy do przetransportowania z hangaru na wyrzutnię pod koniec lutego.

Stanowisko startowe dla rakiety Antares, nazywane pad 0A, zlokalizowane jest na terenie NASA na wyspie Wallops (wschodnie wybrzeże USA, stan Wirginia), i należy do agencji Virginia Commercial Space Flight Authority, powołanej do istnienia w 1995 roku. Na terenie ośrodka badawczo-rozwojowego Wallops Flight Facility (WFF), gdzie prosperuje m.in. firma Orbital, znajduje się również komercyjny port kosmiczny – Mid-Atlantic Regional Spaceport, którego rozwój wspierany jest przez władze stanów Wirginia i Maryland.

Trudności na drodze uruchamiana nowego stanowiska startowego miały swoje źródło w wielkości infrastruktury systemów ciśnieniowych oraz podawczych paliwa. Pozostałe jednostki na terenie WFF oraz rakiety startujące z terenów ośrodka nie wymagały do tej pory takich ilości płynnego paliwa. Sama firma Orbital Sciences Corp. nie miała także dużego doświadczenia z pracą z tym rodzajem paliwa rakietowego.

Czynniki te spowodowały łącznie 8-9 miesięczne opóźnienie. Firma Orbital w odpowiedzi powołała zespół dodatkowych pracowników oraz narzuciła intensywne tempo pracy. Dodatkowe koszty poniesie w tym miejscu oprócz firmy Orbital także właściciel kompleksu startowego, odpowiadający za stan infrastruktury, w skład której wchodzą m.in. systemy do magazynowania kerozyny, płynnego tlenu, lotnego helu oraz płynnego i lotnego azotu. Ostatnie prace dotyczyły przede wszystkim recertyfikacji spawów oraz czyszczenia zbiorników na paliwa oraz gazy.

Rakieta Antares ma wynosić na niską orbitę wokółziemską statki towarowe o nazwie Cygnus, które będą latały z zaopatrzeniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma Orbital Sciences Corp. posiada umowę CRS (Commercial Resupply Services) z agencją NASA. Kontrakt o wartości 1,9 mld dolarów stanowi o przeprowadzeniu ośmiu misji statków Cygnus, zaopatrujących Stację ISS łącznie w 20 ton ładunków. Wcześniejsze loty demonstracyjne odbywają się w ramach programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services).

Oprócz Orbital Sciences Corp. kontrakt z agencją NASA na loty zaopatrzeniowe do Stacji ISS posiada również firma SpaceX, która jednak ma za zadanie przeprowadzić 12 misji swojego statku Dragon, otrzymując przy tym 1,6 mld dolarów. SpaceX przeprowadziła już dwa loty swojej rakiety Falcon 9 i jeden test samej kapsuły Dragon. Podczas trzeciej misji, planowanej obecnie na koniec kwietnia tego roku, ma dojść do pierwszego podejścia oraz cumowania statku Dragon do Stacji ISS.

(SFN)

Na zdjęciu widoczne dwa silniki AJ26, które zostały już zainstalowane na pierwszym stopniu egzemplarza rakiety Antares, który będzie testowany za kilka miesięcy na stanowisku startowym na wyspie Wallops. Silniki te w swojej pierwotnej wersji, zaprojektowane na przełomie lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku, miały być motorami napędowymi rakiety N1, która miała dać możliwość ZSRR lotu na Księżyc / Credits: Orbital Sciences Corp.

Comments are closed.