Poznaj zespół pracujący przy projekcie BRITE-PL

0

 

Polskie naukowe satelity Lem i Heweliusz czyli satelity budowane w ramach projektu BRITE-PL – to najnowocześniejsze technologie kosmiczne, nowe rozwiązania, polska myśl techniczna i dobre pomysły konstruktorskie. Przede wszystkim za budową satelitów stoją niesamowici ludzie – w większości naukowcy i inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, lecz nie tylko. Mamy zaszczyt przedstawić Państwu zespół BRITE-PL oraz budowę satelity Lem w nietypowy sposób.

{jathumbnail off} Szef projektu BRITE-PL, Tomasz Zawistowski powiedział, że można robić rzeczy o których się marzy, które mogą się wydawać nierealne. I taka jest właśnie praca przy budowie satelity. Powiedział, że praca nad Lemem to praca zespołowa tak więc osoby biorące udział w projekcie mają ogromną rolę i odpowiedzialność a to co napędza projekt to ich entuzjazm.

Zespół BRITE-PL, od lewej: Piotr Orleański, Andrzej Pigulski (Uniw. Wrocławski), Krzysztof Ziołkowski, Karol Seweryn, Michał Mosdorf, Waldek Bujwan, Marcin Dobrowolski, Rafał Graczyk, Grzegorz Woźniak (CAMK), Cordell Grant (UTIAS_SFL, Kanada), Tomasz Zawistowski, Marcin Stolarski, Anthony Moffat (Uniw. Montreal, Kanada), Stefan Mochnacki (Uniw. Toronto, Kanada), Małgorzata Michalska, Aleksander Schwarzenberg-Czerny (CAMK, Warszawa), Slavek Rucinski (Uniw. Toronto, Kanada), Manuela Unterberger (TUG, Austria), Jakub Ryzenko, Irena Surwiło, Anna Wawrzaszek, Roman Wawrzaszek, Piotr Furmański (ITC WUT)

Oto BRITE RAP – humorystyczny utwór muzyczny w gatunku RAP opowiadający o zespole budującym satelity BRITE-PL Lem i Heweliusz:

{youtube}QhEdgr_44LU{/youtube}
Muzyka, tekst i wokal: Marcin Stolarski
Motyw muzyczny z utworu BRITE-PL: MaximizePoland

W chwili obecnej testowana jest wzajemna współpraca podzespołów satelity w CBK a jednocześnie w CAMKu budowana jest stacja naziemna do sterowania satelitą gdy już zostanie on umieszczony na orbicie.

Podzespoły satelity Lem zamontowane na flatsacie. Credits: Roman Wawrzyszek
Podzespoły satelity Lem zamontowane na flatsacie. Credits: Roman Wawrzyszek

Do testowania elementy satelity zamontowane są na flat-sacie. W tej konfiguracji testuje się wzajemne współdziałanie podzespołów. Jak widać na zdjęciu poniżej podzespoły umieszczone są płasko na platformie testowej i podłączone do urządzeń pomiarowych.  Widzimy tu moduł komunikacji: nadajnik i odbiornik,  dwa komputery pokładowe, układ pozycjonowania: czujniki słońca, magnetometr, cewki magnetyczne, koła zamachowe. Układ zasilania składający się z dwóch baterii wraz z ładowarkami oraz z podsystemu dystrybucji zasilania.

Panele słoneczne. Credits: Ela Zocłońska
Panele słoneczne. Credits: Ela Zocłońska

Cytując słowa z utworu “Prosto w kosmos”, nagranego przez polskiego rapera Sokoła specjalnie dla programu BRITE-PL: Nie pamiętasz – zapisz, Polak potrafi!

Strona projektu BRITE-PL: http://www.brite-pl.pl

Redakcja serdecznie dziękuje Marcinowi Stolarskiemu i Rafałowi Graczykowi za przesłane materiały.

Comments are closed.