Na łamach czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” ogłoszony został konkurs literacki na teksty inspirowane polskimi badaniami naukowymi. Tytuł konkursu nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction. Obecnie trwa Rok Lema 2021.
Konkurs pt. „Nowe Dzienniki Gwiazdowe” ogłoszony został w „Uranii” numer 3/2021 i będzie trwał do odwołania. Mogą w nim wziąć udział wszyscy bez ograniczeń.
Podstawowym warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie własnego tekstu literackiego w języku polskim, pisanego prozą, zaliczającego się do gatunku fantastyki naukowej (science-fiction). Tekst powinien nawiązywać do tematyki badań naukowych w dziedzinie astronomii prowadzonych obecnie przez polskich naukowców lub na polskich uczelniach, o których informacje zostały opublikowane na łamach jednego z mediów powiązanych z Polskim Towarzystwem Astronomicznym: dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”, portal internetowy www.urania.edu.pl, serial naukowy „Astronarium”, materiały z youtubowego kanału „Urania TV” oraz wykłady „Astronomia w Twoim domu”.
Konkurs prowadzony jest z okazji Roku Lema 2021, ogłoszonego oficjalnie przez polski parlament. Stranisław Lem (1921-2006) to światowej sławy polski pisarz science-fiction. Jeden z jego zbiorów opowiadań nosi tytuł „Dzienniki gwiazdowe”, stanowiło inspirację do tytułu konkursu.
„Przyglądając się różnym inicjatywom związanym z obchodami Roku Lema, zauważyliśmy, że ogromna ich część ma związek z astronomią i kosmosem. Jak widać inspiracja, która dała początek twórczości Stanisława Lema, wciąż jest bardzo żywa. Ostatnie dekady przyniosły wiele odkryć, które w niebywały sposób rozszerzyły możliwości fantazji naukowych: czarne dziury, fale grawitacyjne, błyski gamma i inne. W bardzo wielu badaniach tych zjawisk biorą również Polacy. Postanowiliśmy to wykorzystać zarówno do promocji polskiej astronomii, jak i poszukiwania talentów, na miarę Mistrza” wskazuje dr hab. Maciej Mikołajewski – redaktor naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”.
Najlepsze prace konkursowe zostaną opublikowane na łamach „Uranii” oraz portalu Uranii. Autorzy prac zamieszczonych w drukowanej „Uranii” otrzymają dodatkowo honoraria. Prawa autorskie pozostają przy autorach – mogą oni później wydać swój tekst, na przykład we współpracy z którymś z wydawców. Regulamin i więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresem https://www.urania.edu.pl/konkursy/nowe-dzienniki-gwiazdowe.
Więcej informacji na temat Roku Lema można znaleźć na stronie https://www.roklema.pl.
„Urania – Postępy Astronomii” to polskie czasopismo popularnonaukowe o astronomii i kosmosie. Ukazuje się od 1919 (1922) roku, jest jednym z najstarszych na świecie tytułów popularnonaukowych spośród aktualnie ukazujących się na świecie. Urania prowadzi także duży portal internetowy pod adresem www.urania.edu.pl.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest organizacją zrzeszającą zawodowych astronomów, istniejącą od 1923 roku. Działa jako stowarzyszenie naukowe oraz prowadzi projekty popularyzujące astronomię. Jest wydawcą „Uranii”, portalu Uranii, producentem programu telewizyjnego Astronarium, serwisu AstroGPS i organizatorem wielu innych działań skierowanych do społeczeństwa. Strona internetowa: https://www.pta.edu.pl.
Więcej informacji:
Strona konkursu „Nowe Dzienniki Gwiazdowe”: https://www.urania.edu.pl/konkursy/nowe-dzienniki-gwiazdowe
Urania – Postępy Astronomii: https://www.urania.edu.pl
Polskie Towarzystwo Astronomiczne – https://www.pta.edu.pl