Status satelitów BRITE-PL Lem i Heweliusz (marzec 2015)

0

Jaki jest status polskich satelitów BRITE-PL Lem i Heweliusz?


Wystrzelone w listopadzie 2013 i w sierpniu 2014 roku satelity naukowe BRITE-PL to jeden z największych polskich programów badawczych ostatnich lat. Te dwa satelity wchodzą w skład międzynarodowego konsorcjum Bright Target Explorer (BRITE), w którym łącznie pięć satelitów* wykonuje precyzyjne pomiary najjaśniejszych gwiazd nieba. Polskie satelity (BRITE-PL) otrzymały nazwy „Lem”, na cześć Stanisława Lema oraz „Heweliusz”, na cześć Jana Heweliusza.

Po starcie, każdy z satelitów, po kilkunastu tygodniach fazy rozruchowej, rozpoczął regularne obserwacje nieba. Te obserwacje są prowadzone praktycznie bez przerwy. Z dostępnych informacji wynika, że zarówno BRITE-PL Lem jak i BRITE-PL Heweliusz są w świetnym stanie technicznym i prawidłowo wykonują swoje zadania. Satelity wysyłają duże ilości danych, na które czekają naukowcy.

Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie znajduje się centrum kontroli BRITE-PL. Na dachu zamontowano anteny służące m.in. do komunikacji z satelitami Lem i Heweliusz / Credits - Janusz Wiland

Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie znajduje się centrum kontroli BRITE-PL. Na dachu zamontowano anteny służące m.in. do komunikacji z satelitami Lem i Heweliusz. Zdjęcie z 2013 roku. / Credits – Janusz Wiland

Z nieoficjalnych informacji wynika także, że najwyższej jakości dane ze wszystkich satelitów konsorcjum BRITE dostarczają właśnie „Lem” i „Heweliusz”. Ma to związek z zainstalowanymi matrycami CCD na pokładzie obu satelitów, które służą do obserwacji wybranych gwiazd.

Satelita BRITE-PL Lem funkcjonuje już prawidłowo ponad 15 miesięcy na orbicie. Z kolei BRITE-PL Heweliusz funkcjonuje już ponad pół roku na orbicie. W tym czasie nie zdarzył się żaden problem techniczny, który mógłby wpłynąć na misję któregoś z tych satelitów. Jest to dowód na wysoki poziom prac i testów wykonanych przez Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie.

* Jeden z satelitów konsorcjum został utracony podczas startu.

Comments are closed.