Spotkania z Astronomią (16.11.2015)

0

Szesnastego listopada w CAMK w Warszawie odbędzie się wykład poświęcony astrofotografii.

W ramach popularyzacji nauki, Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika organizuje cykl cotygodniowych wykładów „Spotkania z Astronomią”. Najbliższy wykład, 16 listopada 2015, poświęcony zostanie tajnikom fotografii gwieździstego nieba, czyli astrofotografii. Wykład poprowadzi Janusz Wiland, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), oddziału w Warszawie. Wykład odbędzie się o 17:00, w siedzibie CAMK, przy ulicy Bartyckiej 18.

Widok ciemnego, rozgwieżdżonego nieba, przeciętego delikatną smugą Drogi Mlecznej wprowadza w zachwyt nie tylko miłośnika astronomii. Obiekty kosmosu głębokiego błyszczące na fotografiach wykonanych m.in. z teleskopu Hubble, intrygują swoją tajemniczością, paletą barw i nostalgią.

Utrwalanie na zdjęciach usłanego gwiazdami nieboskłonu, Księżyca, planet, czy mgławic, jak również ciekawych zjawisk astronomicznych, to właśnie astrofotografia. Nie jest to prosta sztuka. O ile wykonanie zdjęć krajobrazu, czy obiektów architektonicznych jest w zasięgu ręki osoby posiadającej aparat fotograficzny (nie wchodzimy tu jeż na kwestię jakości zdjęć, umiejętności), o tyle w przypadku nocnego nieba – jest to trochę bardziej skomplikowane (zwykły pstryczek nie wystarczy). Nie jest to jednak dziedzina dostępna wyłącznie dla profesjonalistów, dysponujących drogim sprzętem. Okazuje się, że przy zastosowaniu pewnych technik i posiadając podstawy teoretyczne, już amatorzy mogą wykonać ciekawe fotografie. Oczywiście, nie będą tak spektakularne, jak te wykonane przez teleskopy kosmiczne – ale przecież nie o to chodzi. Wykład Janusza Wilanda ma na celu wprowadzenie amatorów – astrofotografów do tej dziedziny.

Inżynier Janusz Wiland jest wieloletnim prezesem PTMA, oddziału w Warszawie. Będąc miłośnikiem tej jednej z najstarszych nauki, ma na swoim koncie duży dorobek w tej dziedzinie. Jest autorem programów astronomicznych Astrojawil i Nocnego Obserwatora, przeznaczonych dla gwiezdnych obserwatorów. Inżynier od lat projektuje również oryginalne urządzenia, wykorzystywane do celów astrofotografii – Fastrony, wprowadzając kolejne ulepszenia dla następnych generacji. Na zbliżającym się wykładzie, inżynier zamierza pokazać niewtajemniczonym w tej dziedzinie (astrofotografii), jak niedużo potrzeba i jak prosto można uzyskać swoje pierwsze zdjęcie nieba, które będzie podobało się autorowi, przedstawić swoje doświadczenia w tej dziedzinie (…) i pokazać najtańsze metody do osiągnięcia dobrego wyniku.

Niewątpliwe, cały wachlarz fotografii astronomicznych są najlepszą wizytówką dla Janusza Wilanda.
Astrofotografia narodziła się w poł. XIX w. Jednym z jej prekursorów był John Drapper, który w 1840 r. wykonał zdjęcie Księżyca. Kolejnym osiągnięciem były fotografie zaćmień Słońca.

 

Comments are closed.