Pierwsze zdjęcia z NigeriaSat-2

0

Opublikowane zostały pierwsze zdjęcia z satelity NigeriaSat-2.

W czwartek nigeryjska agencja kosmiczna NASRDA opublikowała pierwsze zdjęcia ze swojego nowo wysłanego satelity NigeriaSat-2. Statek został wyprodukowany przez Surrey Satellite Technology Ltd. Satelita został wysłany na orbitę 17 sierpnia 2011 roku rakietą Dniepr.

Zdjęcia wykonano w ramach trwających testów systemów pokładowych i kalibracji. Pierwsze zdjęcie o rozdzielczości 2,5 metra przedstawia lotnisko amerykańskiego miasta Salt Lake City i jego okolice.

NigeriaSat-2 to pierwszy satelita firmy SSTL w kategorii 300 kg (platforma SSTL-300) i stanowi kolejny krok w rozwoju zasobów NASRDA. Jej pierwszym satelitą był stu kilogramowy NigeriaSat-1. Zasadniczą różnicą między nimi jest większa kamera, umożliwiająca wykonywanie zdjęć Ziemi z rozdzielczością 2,5 metrów. Satelita będzie mógł co 4 miesiące wykonać pełną mapę Nigerii. NigeriaSat-2 będzie służył również w monitorowaniu klęsk żywiołowych. W takim przypadku będzie on wspierał konstelację Disaster Monitoring Constellation. Jest to również pierwszy satelita w konstelacji African Resource Management (ARM).

Lotnisko w Salt Lake City widziane przez NigeriaSat-2 / Credits: NASRDASatelita wspomoże również planowanie terenów zurbanizowanych, np. wielomilionowej stolicy Nigerii Lagos. Zdjęcia zostaną również użyte w opracowywaniu map agrarnych kraju, a nawet optymalizację nawożenia terenów rolniczych.

NASRDA i SSTL przedstawią na rozpoczynającym się 3 października Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym pierwszą kolekcję zdjęć satelitarnych pochodzących z NigeriaSat-2.

Źródło: SSTL

Comments are closed.