Parująca egzoplaneta

0

Relatywnie blisko Układu Słonecznego, bo 880 lat świetlnych stąd, znajduje się gazowy gigant – egzoplaneta CoRoT-2b. Na skutek promieniowania macierzystej gwiazdy, w każdej sekundzie traci on pięć milionów ton swojej materii.

CoRoT-2b ma masę trzykrotnie większą niż Jowisz. Nie „wyparuje” szybko, ponieważ na miliard lat traci równowartość 0,073 masy największej planety Układu Słonecznego. Znajduje się blisko swojej macierzystej gwiazdy, w odległości 0,0281 AU (dla porównania, Księżyc w swoim apogeum znajduje się w odległości 0,0027 AU od Ziemi).

Planeta zaliczana jest do gorących Jowiszów. To drugi obiekt wykryty w trakcie misji teleskopu CoRoT. Obserwacji dokonano za pomocą metody tranzytowej. CoRoT-2b obiega swoją gwiazdę w ciągu 1,7 dnia, a temperatura na jego powierzchni wynosi 1500 Kelwinów (1227 stopni Celsjusza).

CoRoT-2a, gwiazda układu, jest niezwykle aktywna i silnie emituje promieniowanie X. Jest to cecha młodych i aktywnych gwiazd, a CoRoT-2a takim obiektem nie jest. Niezwykłe zaburzenia pola magnetycznego gwiazdy mogą mieć związek z bliskością planety CoRoT-2b. Gorący Jowisz przyspiesza rotację CoRoT-2a, wzmacniając w ten sposób pole magnetyczne ciała niebieskiego. To z kolei wywołuje potężne burze rentgenowskie. To one najprawdopodobniej „wydmuchują” materię z planety.

Kolejnym wyjaśnieniem niezwykłej aktywności CoRoT-2a może być hipotetyczna gwiazda towarzysząca, na razie niezaobserwowana.

Układ zostanie poddany dalszym obserwacjom. Pozwoli to na poznanie ekstremalnych środowisk, w których mogą znaleźć się egzoplanety, a także warunków panujących na takich planetach. Informacje o układzie CoRoT-2 uzskano za pomocą teleskopu Chandra oraz Very Large Telescope (VLT).

(NASA)

Comments are closed.