Kolorowa mapa powierzchni Tytana

0

W trakcie EPSC-DPS Joint Meeting 20111 w Nantes we Francji, przedstawiono kolorowe mapy powierzchni Tytana, skomponowane ze zdjęć sondy Cassini.

Tytan, największy księżyc Saturna, posiada grubą i nieprzepuszczalną w widzialnym zakresie widma atmosferę. Składa się ona przede wszystkim z azotu oraz węglowodorów – głównie metanu i etanu. Do obserwacji ukształtowania powierzchni Tytana oraz jego geologicznych tworów wykorzystano instrumenty: VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) oraz RADAR. VIMS wykrywa promieniowanie podczerwone i to za jego pomocą wykonano najwięcej zdjęć. RADAR używa promieniowania mikrofalowego i pozwala na określenie głębokości kanionów lub wysokości gór. Przy jego pomocy wykonano także dokładne mapy mórz na biegunie północnym Tytana.

Naukowcy skompilowali zdjęcia z VIMS pozyskane w trakcie siedemdziesięciu przelotów sondy Cassini przy największym księżycu Saturna. Połączenie tych wszystkich obrazów razem, a także przetworzenie ich i wyostrzenie, było skomplikowanym procesem. Należało uwzględnić różnice w oświetleniu każdego z nich, a także szum wynikający z grubej warstwy atmosfery.

Część regionów jest znacznie wyraźniejsza niż inne. Najpierw utworzono ogólną mapę ze zdjęć pozyskanych w niskiej rozdzielczości, następnie nałożono na lepiej zaobserwowane obszary obrazy o wyższej rozdzielczości. Przykładem jest miejsce lądowania próbnika Huygens, gdzie jeden piksel odpowiada tworom o wielkości 500 metrów.

Mapa wciąż nie jest kompletna i będzie wzbogacana o kolejne zdjęcia z Cassiniego. Sonda wykonała już 78 przelotów nad Tytanem. Do końca misji wykonanych zostanie 48 dalszych przelotów. Być może pozwoli to na lepsze zbadanie kriowulkanów. Poza tym pozwoli na zaobserwowanie przemian, które zachodzą na powierzchni Tytana w trakcie kolejnych pór roku w układzie Saturna.

Złożenia zdjęć podjął się międzynarodowy zespół badaczy, pod przewodnictwem Stéphane’a Le Mouélic z Uniwersytetu w Nantes.

Źródło:
Europlanet: Titanic Jigsaw Challenge: Piecing together a global colour map of Saturn’s largest moon

1 http://meetings.copernicus.org/epsc-dps2011/

Obserwacje jezior na północnej półkuli Tytana za pomocą instrumentów VIMS (pierwsze i drugie zdjęcie) oraz RADAR (trzecie). Credits JPL/NASA/Univ. of Arizona/CNRS/LPGNantesStrefa lądowania próbnika Huygens zobrazowana za pomocą VIMS, wykreślona na radarowym tle. W pomniejszeniu znajduje się zdjęcie z samego lądownika. Credits JPL/NASA/Univ. of Arizona/CNRS/LPGNantes

Comments are closed.