Oceaniczne światy – gdzie może skrywać się życie?

0

NASA opublikowała ciekawe nagranie o aktualnym stanie wiedzy na temat poszukiwania życia na innych planetach. Przede wszystkim uwaga skupia się na globach, na których znajduje się dużo wody w stanie ciekłym.

Gdzie poza Ziemią mogło powstać i utrzymać się życie? Naukowcy od dekad interesowali się Marsem – planetą, która prawdopodobnie niegdyś miała dużo ciekłej wody. W ostatnich kilkunastu latach uwaga astrobiologów skupia się na innych globach – nie tylko z naszego Układu Słonecznego.

Poniższe nagranie, stworzone przez NASA, prezentuje nasz obecny stan wiedzy na temat miejsc, gdzie możliwe jest powstanie życia. W naszym Układzie Słonecznym na “pierwszy plan” wysuwają się globy takie jak Enceladus, Europa i Tytan.

W ostatnich latach odkrywamy dużą ilość planet krążących wokół innych słońc. Wśród nich skrywają się globy, które można nazwać “wodnymi światami”. Na tych planetach pozasłonecznych znajduje się znacznie więcej ciekłej wody niż na Ziemi, mogą także być stabilne warunki przez miliardy lat. Czy to może “wystarczyć” dla powstania życia?

(NASA)

Comments are closed.