Początek montażu GeoEye-2

0

Lockheed Martin ogłosił, że jeszcze w październiku rozpocznie montaż satelity GeoEye-2, następcy jednego z potężniejszych satelitów cywilnych do obserwacji optycznych globu ziemskiego, GeoEye-1.

Koncern Lockheed Martin ogłosił, że po dostarczeniu układu napędowego, to jest w końcu października, rozpocznie integrację satelity GeoEye-2. Tym samym projekt GeoEye-2 planowo wkracza w kolejną fazę realizacji. Przez kolejne kilka miesięcy montowane i testowane będą podzespoły i systemy satelity. Wyniesienie na orbitę planowane jest na 2012 roku, rakietą Atlas V, a rozpoczęcie pracy na 2013 rok.

Układ napędowy i szkielet satelity stanowią jego korpus i miejsce montażu wszelkich pozostałych urządzeń i podzespołów statku. Oczekujący na montaż układ napędowy został wytworzony i przetestowany przez zakłady Lockheed Martin Space & Technology w Stennis w stanie Mississippi.

Kontrakt na GeoEye-2 jest realizowany przez Lockheed Martin Space Systems Company na zasadach fixed price, czyli ustalone z góry i na sztywno cenie zawierającej koszty i zysk realizatora. Umowa miedzy GeoEye a LM została podpisana w marcu 2010. Satelita ma wykonywać zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością 25 cm. Zdjęć o takiej rozdzielczości jednak zapewne normalni użytkownicy nigdy nie obejrzą, gdyż rząd USA ogranicza rozdzielczość zdjęć wykonywanych przez satelity cywilne do 50 cm.

Zobacz też:

Źródło: LM

Comments are closed.