Lot amatorskiej rakiety na ponad 30 km

0

Zespół amerykańskich entuzjastów amatorskich rakiet zbudował rakietę, która poleciała na wysokość ponad 30 km w dniu 30 września 2011 roku. Ten lot mógł osiągnąć cele wymagane do otrzymania nagrody w konkursie “100kft Micro Prize”.

Na świecie istnieje kilkadziesiąt zaawansowanych rakietowych grup amatorskich (wśród nich – Polskie Towarzystwo Rakietowe). Wciąż jednak żadnej z tych grup nie udało się przekroczyć wysokości lotu równej 100 tysiącom stóp, czyli 30480 metrów. Dlatego też znany twórca gier komputerowych i entuzjasta astronautyki John Carmack ogłosił konkurs o nazwie “100kft Micro Prize“. Nagroda (około 10 tysięcy dolarów) zostanie przekazana pierwszemu rakietowemu zespołowi amatorskiemu, który przekroczy wspomniane 100 tysięcy stóp, poprawnie odzyska rakietę i będzie w stanie udowodnić parametry lotu.

Wiele wskazuje na to, że ta mikro nagroda została niedawno zdobyta. Trzydziestego września amerykański zespół Qu8k wystrzelił swoją rakietę, która prawdopodobnie osiągnęła znacznie wyższy pułap od 30 km. Rakieta została odzyskana po locie. Zespół uważa, że rakieta osiągnęła prawie 37 km. Niestety, w trakcie lotu zawiódł system GPS i dane opierają sie na odczytach akcelerometrów. Same odczyty z akcelerometrów mogą być niewystarczające z uwagi na możliwe błędy pomiaru i obliczeń – dlatego też zespół Qu8k może będzie “zmuszony” dokonać przynajmniej jeszcze jednej próby lotu.

Oprócz Qu8k trzy inne zespoły zapowiadały loty swoich rakiet pod koniec września i na początku października. W tej chwili brak informacji na temat innych prób rakietowych, zatem trzeba poczekać na oficjalne potwierdzenie (lub odrzucenie) ze strony Johna Carmack’a w sprawie tych lotów rakietowych. Niemniej jednak, jeśli zespół Qu8k rzeczywiście przekroczył “barierę” 30 km, to niewątpliwie jest to duży sukces amatorskiej inicjatywy i sygnał, że amatorzy w obecnych czasach są zdolni do udanego przeprowadzenia ambitnych programów we własnym zakresie.

(Qu8k)

Comments are closed.