Festiwal Meteor 2020

0

W dniach 5-6 września odbyło się spotkanie konstruktorów rakiet na Pustyni Błędowskiej. Łącznie wykonano ponad sto startów rakiet różnej wielkości.

Autorem artykułu jest Pan Dominik Hamala – serdecznie dziękujemy!

Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla mgr. Jacka Walczewskiego. To właśnie tam 10 października 1958 o godzinie 12:48 miał miejsce pierwszy start polskiej cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej RM1. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). To tutaj także startowała rakieta RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3. Za sprawa Festiwalu Meteor oraz Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR), konstrukcje rakietowe powróciły na niebo nad Pustynią Błędowską.

Przygotowanie do startu w trakcie Festiwal Meteor 2020 / Credits - PTR
Przygotowanie do startu w trakcie Festiwal Meteor 2020 / Credits – PTR

Piątego i szóstego września na Pustyni Błędowskiej odbyła się coroczna, największa impreza konstruktorów rakiet wysokiej mocy w Polsce – Festiwal Meteor 2020. Wydarzenie to organizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (rakiety.org.pl) ściąga na podkrakowską Pustynie Błędowską wielu zapaleńców tego niszowego hobby jak i tłumy widzów. Sama nazwa wydarzenia upamiętnia polską rakietę badawczą Meteor, która wg niektórych przekazów miała przekroczyć granicę kosmosu, tym samym wprowadzając nasz kraj do elitarnego grona państw kosmicznych.

W tym roku jednak festiwal ten był szczególnie wyjątkowy ze względu na 10-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Rakietowego. To Towarzystwo przygotowało z tej okazji niezłą gratkę, darmowe warsztaty rakietowe podczas których każdy chętny mógł pod czujnym okiem instruktorów skonstruować swój model rakiety, a następnie wystrzelić go w przestworza.

Start jednej z rakiet na Festiwalu Meteor 2020 / Credits - PTR
Start jednej z rakiet na Festiwalu Meteor 2020 / Credits – PTR

Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łączne wykonano kilkadziesiąt modeli rakiet. Dziesięciolecie PTR-u to nie jedyna rocznica jaką świętowano. Mianowicie kilka miesięcy przed festiwalem do stowarzyszenia zgłosili się synowie trzonu rakieciarstwa krakowskiego, a mianowicie Panów Walczewskiego i Baranowskiego.

Panowie przypomnieli o tym, że w tym roku mija 60 lat od pierwszego startu polskiej rakiety pocztowej. Tak, swego czasu Polska miała swoją pocztę rakietową (więcej można poczytać pod tym linkiem). Padło więc pytanie “Może byście zrobili replikę rakiety pocztowej RM-2P i odpalili jak za dawnych czasów z Pustyni Błędowskiej?”.

Zadanie było trudne ze względu na szczątkową dokumentację rakiety, jednak doświadczony rocketer Andrzej Chwastek (znany także jako Jaskiniowiec) podjął się tego zadania i wykonał je perfekcyjnie, pamiętając nawet o włożeniu ładunku pocztowego do rakiety. Lot i odzyskanie rakiety przebiegły bezbłędnie tym samym 60 lat później, dokładnie z tej samej Pustyni Błędowskiej została wystrzelona replika rakiety pocztowej RM-2P upamiętniając tym samym Polską Pocztę Rakietową.

Start jednej z rakiet na Festiwalu Meteor 2020 / Credits - PTR
Start jednej z rakiet na Festiwalu Meteor 2020 / Credits – PTR

Łącznie podczas całego Festiwalu Meteor 2020 hobbyści wystrzelili ponad sto rakiet. W wydarzeniu wzięło udział setki widzów. Cała galeria z imprezy dostępna jest zaś na profilu facebookowym PTR oraz na stronie Jaskiniowca.

(PTR)

Comments are closed.