Rakietowy i pechowy 12 września

0

Dwunastego września 2020 roku doszło do dwóch startów rakiet: jednej amerykańskiej i jednej chińskiej. Oba starty zakończyły się niepowodzeniem.

Pechowy Rocket 3.1 z Alaski

Dwunastego września o godzinie 05:20 CEST doszło do startu rakiety “Rocket 3.1” ze stanowiska Kodiak 3B na Alasce. W trakcie pracy pierwszego stopnia doszło do awarii. Wkrótce po awarii rakieta uderzyła w ziemię i doszło do eksplozji. W internecie pojawiło się nagranie świadków tego startu, nagrane z odległości kilku kilometrów od wyrzutni.

Na pokładzie tej rakiety nie znalazł się żaden satelita. Był to lot testowy dla tej rakiety.

Nieudany start Rocket 3.1 – 12.09.2020 / Credits – Aérospatiale

Rocket 3.1 to konstrukcja firmy Astra Space. Ta firma oferuje loty dla zminiaturyzowanych satelitów, m.in. typu CubeSat. Rakiety Astra Space mają startować z Alaski, z kosmodromu o nazwie Pacific Spaceport Complex Alaska, znajdującego się na wyspie Kodiak.

Nieudany start KZ-1A

Również 12 września doszło do startu chińskiej rakiety Kuaizhou w wersji KZ-1A. Ta rakieta wystartowała tego dnia o godzinie 07:02 CEST. Miejscem startu był kosmodrom Jiuquan. Na pokładzie KZ-1A znalazł się satelita Jilin-1 Gaofen-02C.

Lot KZ-1A zakończył się niepowodzeniem. Nie są znane okoliczności tej awarii, informacja o niepowodzeniu została przekazana po kilku godzinach od startu. Satelita Jilin-1 Gaofen-02C miał służyć optycznym obserwacjom Ziemi z rozdzielczością większą od 1 metra.

Ten rok jest dość szczególny dla startów rakiet. Doszło już do ośmiu nieudanych startów (na 72 starty łącznie) – jest to dość rzadka sytuacja. Oczywiście, większość z tych startów to nieudane loty nowych konstrukcji. Te nieudane starty można zinterpretować jako dowód na ewolucję branży rakietowej – odważnego wejścia “New Space” w małe rakiety nośne.

Polecamy wątek dotyczący firmy Astra Space na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także dział dotyczący m.in. startów rakiet.

(PFA)

Comments are closed.