Start rakiety ORKA 2 na Festiwalu Meteor

0

Dziewiątego września podczas Festiwalu Meteor wystartowała rakieta ORKA 2. Jest to największa polska rakieta amatorska.

Co roku we wrześniu odbywa się Festiwal Meteora. Jest to wydarzenie, na którym dochodzi do startów amatorskich rakiet, głównie wykonanych przez członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR).  Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla mgr. Jacka Walczewskiego. To właśnie tam 10 października 1958 o godzinie 12:48 miał miejsce pierwszy start polskiej cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej RM1. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). Również tutaj startowała rakieta RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3.

9 września 2018 w ramach tegorocznego Festiwalu Meteora po raz pierwszy wystartowała rakieta ORKA 2. Jest to największa polska amatorska konstrukcja rakietowa. Poniżej prezentujemy to nagranie.

Start rakiety ORKA 2 na Festiwalu Meteor 2018 / Credits – Polskie Towarzystwo Rakietowe

Masa startowa tej rakiety wynosi 35 kg. ORKA 2 ma wysokość 5,37 metra i średnicę 37 cm. Pułap pierwszego lotu wyniósł 750 metrów, a maksymalna prędkość 113 m/s. Napędem jest silnik hybrydowy SF4b o impulsie całkowitym 6000 Ns i ciągu maksymalnym ~2000 N.

(PTR)

Comments are closed.