Parker Solar Probe: pierwsze światło

0

Sonda Parker Solar Probe wykonała pierwsze zdjęcia za pomocą pokładowych instrumentów.

Misja Parker Solar Probe rozpoczęła się 12 sierpnia 2018 o godzinie 09:31 CEST. Rakieta Delta IV Heavy umieściła tę sondę na bardzo eliptycznej trajektorii, której peryhelia będzie z czasem przebiegać coraz bliżej Słońca. Pierwsze peryhelium zostanie osiągnięte przez Parker Solar Probe już 5 listopada 2018. Wówczas sonda znajdzie się w odległości około 25,4 miliona kilometrów od naszej Dziennej Gwiazdy.

Na początku września został uruchomiony instrument WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) znajdujący się na pokładzie sondy. 9 września instrument WISPR wykonał pierwsze zdjęcia. Można na nich zobaczyć dwa pola widzenia detektorów WISPR – o 40 i 58,5 stopniach pola widzenia. Obrazy zostały wykonane z dala od Słońca (znajdujące się po prawej zaprezentowanych zdjęć), zaś najjaśniejszą “gwiazdą” jest na nich Jowisz. Ponadto, wyraźnie widoczna jest Droga Mleczna.

Pierwsze dane z instrumentu ISOIS / Credits - NASA/Princeton University/Parker Solar Probe

Pierwsze dane z instrumentu ISOIS / Credits – NASA/Princeton University/Parker Solar Probe

Ponadto, inne instrumenty sondy wykonały pierwsze obserwacje. Instrument ISʘIS (Integrated Science Investigation of the Sun) oraz instrument FIELDS wykonały pierwsze pomiary. W kolejnych tygodniach poszczególne instrumenty Parker Solar Probe będą kalibrowane, by być gotowymi do działania przed pierwszym peryhelium.

Sonda Parker Solar Probe będzie prowadzić pomiary korony słonecznej. Badania będą wykonywane z coraz większych zbliżeń do Słońca, aż do rekordowo bliskiej odległości 6,2 milionów kilometrów od fotosfery. Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła ważąca specjalna osłona termiczna skonstruowana przez inżynierów z Applied Physics Laboratory.

Projekt misji, zaakceptowany przez NASA w 2008 roku, zakładał pierwotnie start rakiety nośnej Delta IV Heavy z Cape Canaveral w 2015, jednak został przesunięty na lato 2018 roku. W ciągu 7 lat po starcie będzie następowało dostosowanie orbity heliocentrycznej do wymagań misji. Do czasu, aż PSP znajdzie się na ostatecznej orbicie w 2024 roku, wykona 7 przelotów obok Wenus i obiegnie Słońce 24 razy. Uzyskane asysty grawitacyjne pozwolą sondzie wejść na orbitę, w peryhelium której jej szybkość względem Słońca wyniesie 800 tys. km/h.

Nagranie ukazujące trajektorię lotu Parker Solar Probe / APL
(NASA)

Comments are closed.