Dwunastego października 2011 roku, o godzinie 07:30 CEST, nastąpił udany start indyjskiej rakiety PSLV. Na pokładzie rakiety PSLV znalazły się cztery satelity, w tym jednotonowy francusko-indyjski Megha-Tropiques.
Start nastąpił o godzinie 07:30 CEST z kosmodromu Satish Dhawan (znany także jako Sriharikota) we wschodnich Indiach. Był to trzeci start PSLV w tym roku i osiemnasty od 1993 roku. Na pokładzie znalazły się cztery satelity:
- Megha-Tropiques, o masie 1000 kg, będący wspólnym francusko-indyjskim projektem. Ten satelita ma obserwować ziemską atmosferę i koncentrować się przede wszystkim na analizie i detekcji chmur, opadów i cyrkulacji atmosferycznej. Projekt Megha-Tropiques zawieszono w 2003 roku, a następnie rozpoczęto na nowo w 2004 roku po zwiększeniu nakładów ze strony Indii.
- VesselSat-1, należący do Luxspace z Luksemburga. Ten mały satelita o masie 29 kg jest pierwszym z serii trzech satelitów, których przeznaczeniem jest wsparcie i monitoring ruchu morskiego. VesselSat-1 będzie użytkowany przez firmę Orbcomm na komercyjnych zasadach.
- SRMSAT, 10,9 kilogramowy satelita zbudowany i użytkowany przez indyjski Sri Ramaswamy Memorial University. Ten satelita będzie monitorować stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze oraz pary wodnej, a także służyć jako demonstrator technologii rozwijanych na uniwersytecie Sri Ramaswamy.
- Jugnu, CubeSat 3U, który został zbudowany przez Instytut Technologii w Kanpurze. Głównym celem misji Jugnu są obserwacje w podczerwieni i bliskiej podczerwieni związane z rolnictwem i wykorzystaniem lądu.
(PFA)