Tytan na Ksieżycu

0

Trwają obserwacje Srebrnego Globu za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter. Niedawno opublikowano mozaikę zdjęć wykonanych przez kamerę WAC, na której zidentyfikowano obszary z dużą zawartością tlenku tytanu.

Tytan to jeden z ważniejszych metali dla przemysłu – jest lekki i bardzo wytrzymały. Najczęściej na Ziemi tytan występuje pod postacią rud innych metali oraz minerałów, które zawierają tlenki tytanu. Roczna produkcja tytanu to około 90 tysięcy ton metalu oraz ponad 4 miliony ton dwutlenku tytanu, mającego również zastosowanie przemysłowe.

Od czasów misji Apollo wiemy, że na Księżycu występuje tytan – miejscowo w znacznie większych ilościach niż na Ziemi, choć wciąż nie wiadomo dlaczego. Księżycowy tytan najczęściej występuje w ilmenicie – minerale zawierającym żelazo, tytan i tlen. Ilmenit (FeTiO3), występujący na Srebrnym Globie, występuje w większych ilościach na księżycowych morzach a w mniejszych na obszarach wyżynnych. Właśnie to rozmieszczenie postanowili zbadać naukowcy z Arizona State University, pod przewodnictwem Marka Robinsona.

Do sprawdzenia rozmieszczenia tytanu na Księżycu wykorzystano kamerę szerokiego kąta (WAC), zainstalowaną na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). WAC jest w stanie obserwować powierzchnię Srebrnego Globu na kilku różnych długościach fal (na paśmie ultrafioletu, światła widzialnego i podczerwieni) z rozdzielczością od 100 do 400 metrów na piksel. Po zebraniu około 4000 zdjęć z miesiąca obserwacji powierzchni Księżyca za pomocą kamery WAC, zespół Marka Robinsona sporządził mozaikę, na której widać obszary charakteryzujące się większą zawartością tytanu. Obserwacje wykonano na długościach fal 566, 360 i 321 nm. Do analizy danych wykorzystano metodę, którą już wcześniej zastosowano podczas obserwacji rejonu lądowania misji Apollo 17 za pomocą orbitalnego teleskopu Hubble oraz z obserwatoriów naziemnych.

Wyniki sugerują, że różne obszary księżycowe zawierają od jednego do ponad dziesięciu procent tytanu. Najwięcej tytanu (najczęściej pod postacią ilmenitu) zaobserwowano na księżycowych morzach, w dość ściśle określonych obszarach. Pierwsze zdjęcie z galerii tego artykułu prezentuje obszary, zawierające największe ilości tytanu. Drugie zdjęcie w galerii prezentuje zbliżenie na obszar “H”, jeden z tych, gdzie zarejestrowano więcej tytanu.

Powyższe obserwacje pozwalają na określenie celów wypraw przyszłych misji bezzałogowych oraz (być może) załogowych. Kto wie, może w dalszej przyszłości opisane w tym artykule “tytanowe obszary” doczekałyby się także przemysłowej eksploatacji?

(LROC)

Zbliżenie na obszar H z pierwszego zdjęcia w tej galerii / Credits -  NASA/GSFC/Arizona State University

Comments are closed.