USA ułatwia ISRO kupno technologii

0

USA wykreśliły dziewięć podmiotów związanych z  ISRO i DRDO z listy firm i instytucji z którymi handel wymaga specjalnych licencji. Decyzja administracji zbiega się z indyjskim świętem państwowym, Dniem Republiki, i wizytą delegacji handlowej USA w Indiach.

Wykreślenie podmiotów z, tzw. “entity list” było długo oczekiwanie przez Indie i zapowiedziane przez Obamę podczas wizyty w Indiach w listopadzie 2010. Rząd USA wykreślił z listy dziewięć firm powiązanych z Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO), czyli indyjską agencją kosmiczną, i Organizację Rozwoju i Badań Obronnych (DRDO). Decyzja zbiegła się z Dniem Republiki – świętem narodowym Indii (26 stycznia) – i umożliwi zacieśnienie współpracy między oboma krajami nad wysokorozwiniętymi technologiami.

Za tydzień wizytę w Indiach złoży sekretarz handlu USA i 24 amerykańskich przedstawicieli przedsiębiorców. W trakcie misji handlowej odwiedzą oni New Delhi, Bangalore i Mumbai. Sekretarzowi będą towarzyszyli również  urzędnicy z Banku Eksportowo-Importowego (EX-IM Bank) i Agencji Rozwoju Handlu (TDA), którzy mają zająć się wdrożeniem nowej polityki kontroli eksportu, ogłoszonej 8 listopada 2010 przez prezydenta Baracka Obamę i premiera Indii Manmohan Singh.

Z listy podmiotów zagranicznych z którymi handel wymaga licencji eksportowych usunięto:

– Armament Research and Development Establishment (DRDO)

– Bahrat Dynamics Ltd. (DRDO)

– Centrum Lotów Kosmicznych Sriharikota (SHAR) ISRO

– Centrum Lotów Kosmicznych Vikram Sarabhai (VSSC) ISRO

– Centrum Systemów Napędowych na Paliwo Ciekłe ISRO

– Defense Research and Development Lab (DRDO)

– Laboratorium fizyki ciała stałego DRDO

– Missile Research and Development Complex (DRDO)

– Wytwórnię Rakiet Dodatkowych na Paliwo Stałe (SPROB) ISRO

Wykreślenie z list idzie w parze z umieszczeniem Indii w grupie państw podlegających kontroli technologii rakietowych, stojącej w zgodzie ze wspólnymi postanowieniami obu krajów i polityką nie rozprzestrzenia broni jądrowej i jej nośników.

Źródło: US Department of Commerce

Comments are closed.