SpaceX zbuduje pojazd do deorbitacji ISS

0

NASA podpisuje ważny kontrakt ze SpaceX.

Amerykańska agencja NASA wybrała firmę SpaceX do budowy pojazdu, który posłuży do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy obiekt, jaki kiedykolwiek powstał na orbicie. Aktualna całkowita masa tego kompleksu przekracza 430 ton, zaś wymiary to około 110 na 75 metrów. Cała stacja składa się z kilkunastu modułów ciśnieniowych, podzielonych na dwie sekcje: rosyjską oraz amerykańską/międzynarodową. Większość modułów należy do Rosji i Ameryki za wyjątkiem japońskiego modułu Kibo oraz europejskiego Columbus. Pierwszy moduł ISS, rosyjska Zarja, został wyniesiony na orbitę w listopadzie 1998 roku.

Pierwsza załoga ISS – która otrzymała nazwę Expedition 1, weszła na pokład nowej stacji 2 listopada 2000 roku. Dwóch Rosjan, Sergiej Krikałow oraz Jurij Gidzenko wraz z dowódcą, Amerykaninem Williamem Shepherdem przybyło na ISS na pokładzie Sojuza TM-31. Wówczas w skład stacji wchodziły tylko trzy moduły: amerykański Unity oraz rosyjskie Zarja i Zwiezda. Od tego momentu stacja została znacznie rozbudowana i jest stale zamieszkała przez astronautów.

Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej / Credits – NASA Johnson

Pod koniec czerwca 2024 roku na ISS przebywa Ekspedycja 71., składająca się z załóg dwóch pojazdów: Załogowego Dragona firmy SpaceX (misja Crew-8) oraz załogowej misji Sojuz MS-25. Ponadto, na ISS przebywa także dwójka astronautów, którzy przylecieli w ramach pierwszej misji załogowej pojazdu CST-100 Starliner (misja Boe-CFT). Łącznie zatem na ISS pod koniec czerwca 2024 przebywa dziewięcioro astronautów. Obecność różnych pojazdów załogowych, w tym zbudowanych przez firmy prywatne, jest “znakiem czasów” lat dwudziestych XXI wieku.

Koniec ISS – 2030?

Misja ISS zbliża się do końca. Aktualnie planuje się deorbitację tego kompleksu orbitalnego około 2030 roku. Agencja NASA poinformowała w dniu 26 czerwca 2024, że wybrała firmę SpaceX do opracowania pojazdu deorbitacyjnego dla ISS. Ten pojazd ma posłużyć do bezpiecznego sprowadzenia ISS z orbity nad wyznaczonym regionem, którym prawdopodobnie będzie Pacyfik.

Po zbudowaniu przez firmę SpaceX, NASA przejmie kontrolę nad tym pojazdem i jego działaniami w trakcie misji.

Kontrakt ma potencjalną wartość 843 mln USD. Wartość nie obejmuje ceny wystrzelenia pojazdu na orbitę.

(NASA)

Leave A Reply