Publikacja danych misji Kepler – 1 lutego

0

Pierwszego lutego 2011 roku nastąpi publikacja długo oczekiwanych wyników z misji sondy Kepler. Dzień później odbędzie się specjalna konferencja NASA poświęcona tym wynikom.

Głównym celem misji sondy Kepler jest poszukiwanie pozasłonecznych układów planetarnych. To pierwsza wyprawa, która technicznie jest w stanie bezpośrednio wykryć planetę wielkości naszej Ziemi, krążącą w ekosferze swej gwiazdy. Sonda znajduje się w kosmosie od marca 2009 roku, a jej misja potrwa przynajmniej do listopada 2012 roku.

W czerwcu 2010 roku nastąpiła pierwsza, częściowa publikacja danych zebranych przez tę sondę w ciągu pierwszych 43 dni misji. Na pierwszej liście znalazło się aż 706 kandydatów na egzoplanety. Opublikowanie tych danych o kandydatach na planety pozasłoneczne nie odbyło się bez drobnej kontrowersji. Z listy 706 potencjalnych obiektów NASA zdecydowała się zatrzymać dla siebie informacje o aż 400 kandydatach. Informacje o tych kandydatach zostaną opublikowane dopiero pierwszego lutego 2011 roku. Dlaczego tak się stało? Prawdopodobnie NASA chce dać swoim astronomom czas na własne badania, które zaowocowałyby własnymi publikacjami naukowymi. Te publikacje naukowe byłyby widoczne jako powstałe w NASA. Dzięki temu wciąż aktualny by był argument o prowadzeniu aktualnych i ważnych badań naukowych w amerykańskiej agencji kosmicznej. W świecie akademickim publikacje są bardzo ważnym elementem pozwalającym oceniać jakość badań prowadzonych przez daną jednostkę – a NASA nie jest jedyną instytucją stosującą takie praktyki wspierające własnych naukowców.

W ciągu kolejnych miesięcy pojawiły się różne “przecieki” na temat potencjalnych obiektów, jakie mogą się znajdować wśród tych 400. kandydatów. Wśród tych przecieków najwięcej zamieszania wywołała prezentacja doktora Dimitara Sasselova, który w lipcu zeszłego roku na popularno-naukowej prezentacji ogłosił, że sonda Kepler zarejestrowała już ponad setkę kandydatów na skaliste egzoplanety. Kilka dni później pojawiło się swego rodzaju dementi tej rewelacji.

Zbliża się pierwszy lutego 2011 roku. NASA już poinformowała, że tego dnia opublikuje zatrzymane wcześniej dane. Dzień później, o godzinie 19:00 CET odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której naukowcy związani z tą instytucja skomentują ujawnione dane oraz powiedzą kilka słów na temat kolejnej serii danych zebranych przez sondę Kepler.

W tej chwili brak jakichkolwiek dodatkowych informacji na temat tych kandydatów. Jest jednak niemal pewne, że na opublikowanej liście znajdą się bardzo ciekawe obiekty.

Konferencja będzie transmitowana przez NASA TV.

(NASA)

Comments are closed.