Wystawa ERA NOWYCH ODKRYĆ. 50 LAT NASA w Gdańsku

0

Już dzisiaj – 28 stycznia, w dokładną, czterechsetną rocznicę urodzin jednego z najznamienitszych gdańszczan – Jana Heweliusza, o godz. 13.15 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska otwarta zostanie wystawa poświęcona astronautyce, dziedzinie nauki, która powstała m.in. dzięki badaniom i odkryciom tego wielkiego astronoma.

Wystawa zatytułowana ERA NOWYCH ODKRYĆ. 50 LAT NASA prezentować będzie największe osiągnięcia tej światowej sławy instytucji badawczej. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z Programu Apollo, z misji wahadłowców, misji Cassini-Huygens do Saturna i Tytana. Ponadto ukazane zostaną zdjęcia z teleskopu Hubble´a, m.in. Mgławicy Oriona i zdjęcia z misji Phoenix na Marsie.

Zdjęciom towarzyszyć będą eksponaty z kolekcji DOGONIĆ KOSMOS, będącej własnością Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego. Wśród nich są modele i mini-modele stacji i rakiet kosmicznych, wycinek spadochronu rosyjskiej kapsuły Sojuz, fragment wielowarstwowej folii izolacyjnej oraz płytka promu kosmicznego, zdjęcia z autografami astronautów, zdjęcia z Księżyca i z przestrzeni kosmicznej w technologii 3D, znaczki i odznaki okolicznościowe.

Z pewnością interesującym eksponatem wystawy będzie model penetratora “MUPUS”, który zbudowany został przez Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Operacyjny  odpowiednik tego urządzenia znajduje się na pokładzie lądownika Philae sondy Rosetta, która leci na spotkanie z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zadaniem penetratora po wylądowaniu pod koniec 2014 roku na komecie będzie pomiar własności mechanicznych i termicznych powierzchni.

W późniejszym terminie wystawa zostanie wzbogacona także o penetrator “Chomik”, który dostarczy Centrum Badań Kosmicznych, próbnik do badania gruntu Fobosa, księżyca Marsa, zaś z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie dostarczony zostanie łazik “Magma”.

Na wystawie będą również meteoryty czyli skały pochodzenia pozaziemskiego, oraz tektyty i chondryty. Część obiektów została podarowana przez Sławomira Dereckiego z Wrocławia, a część wypożyczona od Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego.

Ciekawą atrakcją wystawy będzie model lądownika księżycowego z symulatorem lotu i lądowania na powierzchni Księżyca. Zwiedzający będą mogli wewnętrz kapsuły wczuć się w rolę astronautów historycznych misji Apollo. Integralną częścią wystawy będzie pokaz filmów z lądowania na Księżycu, a także z życia codziennego astronautów podczas misji.

Publicznie zaprezentowane zostaną także modele amatorskich rakiet udostępnionych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 28 stycznia do 22 maja 2011 roku. Wystawa jest częścią obchodów Roku Jana Heweliusza.

(MHMG)

Comments are closed.