Po próbie tankowania wahadłowiec wróci do VAB

0

W ostatnim czasie na stanowisku startowym LC-39A trwają prace przygotowawcze do instrumentalnego testu tankowania, który planowany jest na piątek, 17 grudnia 2010 roku. Kilkadziesiąt minut temu NASA poinformowała także, iż kilka dni po wykonaniu testu tankowania zostanie przeprowadzony rollback – powrót wahadłowca do hali montażowej VAB.

Technicy amerykańskiej agencji NASA z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie przygotowują zewnętrzny zbiornik paliwa (ET-137) promu kosmicznego Discovery na próbę tankowania, która będzie miała miejsce nie wcześniej niż w najbliższy piątek. Czynnikiem decydującym będzie pogoda, z powodu której doszło do dwudniowego opóźnienia w przygotowaniach. Zimno i wietrzne warunki panujące na stanowisku startowym LC-39A w ostatni weekend skutecznie opóźniły proces instalacji 89 czujników na zbiornik.   

Celem próbnego tankowania będzie weryfikacja skuteczności napraw pęknięć przy górnych końcach dwóch aluminiowych 6-metrowych podłużnic, których zadaniem jest zapewnienie strukturalnej stabilności sekcji zbiornika nazywanej Intertank. Inżynierowie mają nadzieję, iż test pozwoli także zdeterminować przyczynę pojawienia się pęknięć w czasie tankowania zbiornika 5 listopada tego roku.  

Kilkadziesiąt minut temu opublikowano także oficjalną informację, iż menedżerowie programu podjęli decyzję o powrocie wahadłowca Discovery do hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building). Wydarzenie to miałoby mieć miejsce około 4-5 dni po przeprowadzeniu próby tankowania. Na miejscu będzie można przeprowadzić kompletne prześwietlenia całej sekcji Intertank za pomocą promieni rentgena. Operacja ta nie mogła być w całości przeprowadzona na stanowisku startowym z uwagi na brak dostępu do tylnej części międzyzbiornikowej sekcji Intertank.

Dodatkowo w hali montażowej będzie można przeprowadzić w dogodnych warunkach prace związane z usunięciem czujników, które zainstalowano specjalnie na potrzeby próbnego tankowania. Celem zebrania dokładnych danych technicy usuwali z określonych miejsc wierzchnią warstwę zbiornika ET – piankę izolacyjną, mocowali czujniki do aluminiowej struktury, a następnie nakładali piankę. W hali montażowej będzie można bez obawy o warunki pogodowe rozmontować czujniki i przygotować zbiornik do startu w przyszłym roku. Proces ten będzie wymagał zdjęcia pianki, wyjęcia przyrządów pomiarowych, a następnie napylenia pianki oraz jej kilkudniowe schnięcie.

W chwili obecnej na stanowisku startowym grupy techników kończą instalację kilkudziesięciu czujników, m.in. akcelerometrów i czujników temperatury. Dzięki zebranym przez nie pomiarom inżynierowie mają zamiar dokładnie prześledzić zmieniające się wymiary oraz wartości temperatur Intertank’u w momencie, gdy będzie się on ochładzał i ocieplał (tankowanie i później wypompowywanie paliwa). Zbiornik na skutek tankowania bardzo zimnego płynnego tlenu i wodoru kurczy się o około 1.25 cm.

Menedżerowie wraz z inżynierami dokładnie przyjrzą się uzyskanym wynikom tankowania oraz zdjęciom z procesu skanowania Intertank’u przed podjęciem kolejnej decyzji. W chwili obecnej przewiduje się, że Discovery powróci na stanowisku startowe w styczniu, przed otwarciem na początku lutego kolejnego okna startowego. Start misji STS-133 planowany jest na godzinę 07:34 CET 3 lutego w 2011 roku.

(NASA)

Comments are closed.