CCDev 2 – wsparcie dla komercyjnych programów załogowych

0

NASA realizuje program Commercial Crew Development (CCDev), mający za zadanie wspierać i stymulować wysiłki podejmowane przez różne prywatne firmy działające w zakresie astronautyki załogowej. W mijającym roku realizowano pierwszą rundę programu, w ramach której 50 mln USD zostało podzielone pomiędzy następujące firmy: Blue Origin, Boeing Company, Paragon Space Development Corporation, Sierra Nevada Corporation oraz United Launch Alliance (zob. artykuł NASA wspiera prywatne firmy: program CCDev).

W październiku 2010 roku NASA ogłosiła drugą rundę programu nazwaną CCDev 2. Dotyczy ona finansowania prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się astronautyką załogową w 2011 roku. Przewiduje się, że na tę rundę zostanie przeznaczone ok. 200 mln USD. Dzisiaj, 13 grudnia 2010 roku, upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie w ramach tej rundy. Wnioski złożyły aż 42 firmy, czyli wielokrotnie więcej niż na pierwszą turę. Do zwiększonego zainteresowania programem przyczynił się, obok wyższej kwoty, zapewne także sukces pierwszej rundy programu. Sukces ten ma źródła m.in. w podejściu NASA, która przyznaje pieniądze tym firmom, które z jednej strony proponują nowoczesne rozwiązania, a z drugiej zapewniają duże prawdopodobieństwo zrealizowania podjętych zadań. Zwraca też uwagę dokładne rozliczanie tych firm z osiągniętych wyników przez NASA.

Program CCDev, który wspiera firmy aktywne w szeroko rozumianej astronautyce załogowej, jest o wiele mniejszy od programu COTS, na który przeznaczono miliardy USD. Program COTS (Commercial Orbital Transportation Services) dotyczy jednak kompletnych systemów transportu zaopatrywania Międzynarodowe Stacji Kosmicznej (ISS), natomiast CCDev finansuje tylko pewne innowacyjne fragmenty programów rozwojowych.

Lista wnioskodawców programu CCDev 2 dostępna jest pod adresem: http://procurement.jsc.nasa.gov/ccdev2/List%20of%20Interested%20Parties.doc. Z bardziej znanych przedsiębiorstw znajdują się na tej liście m.in. Bigelow Aerospace, Blue Origin, Boeing, Excalibur Almaz, Lockheed Martin, Northup Grumman, Orbital Sciences Corporation, Paragon, PlanetSpace, Sierra Nevada Corporation, SpaceX, Thales Alenia Space, United Launch Alliance (ULA).

Lista beneficjentów zostanie ogłoszona przez NASA w marcu 2011 roku. Czas realizacji zwycięskich projektów będzie wynosił 12-14 miesięcy.

Wydaje się, że lista beneficjentów programu CCDev 2, która zostanie ogłoszona za kilka miesięcy, w dużym stopniu wpłynie na to, które z tych firm będą odgrywały wiodącą rolę w przemyśle kosmicznym w zakresie astronautyki załogowej w najbliższej przyszłości. Oczywiście, w mniejszym stopniu dotyczy to takich potentatów jak Boeing Company, Lockheed Martin, ULA, czy nawet SpaceX, które mają już zapewnione finansowanie swych głównych programów z innych źródeł (z zamówień rządowych lub wspomnianego programu COTS). Ale dla takich firm, jak np. Sierra Nevada z ambitnym programem Dream Chaser, czy innych mniej znanych, przy których projektach nie znamy szczegółów, takie wsparcie finansowe może mieć znaczenie nie do przecenienia, mimo że nie są to bardzo duże pieniądze jak na tę branżę przemysłu.

Dream Chaser - mini wahadlowiec firmy Sierra Nevada, największy beneficjent 1. rundy programu CCDev / Credits - Sierra Nevada Corp.

Comments are closed.