New Space Magazine – nowe czasopismo o tematyce astronautycznej

0

Powstało nowe czasopismo o tematyce astronautycznej – kwartalnik zatytułowany “New Space Magazine”. Jest ono drukowane tradycyjnie na papierze, ale posiada również interesującą stronę internetową: http://www.newspacemagazine.com/.

Czasopism o tematyce astronautycznej wprawdzie nie ma wiele na rynku, ale też nie są one specjalną rzadkością. W Polsce po upadku zasłużonej „Astronautyki” nie ma niestety takiego periodyku i jedynie w pismach o tematyce lotniczej astronautyka pojawia się mniej lub bardziej regularnie. Czasopisma astronautyczne poruszają na ogół w przystępny sposób zagadnienia techniczne i organizacyjne najbardziej spektakularnych przedsięwzięć. Jednak pismo, o którym dzisiaj piszemy, jest inne.

Przede wszystkim: skąd ten tytuł? Co to jest „nowy kosmos”? Otóż określenie “New Space” coraz częściej stosowane jest w publicystyce na określenie rodzącego się obecnie nowego kierunku rozwoju astronautyki – turystyki kosmicznej. Mówi się o firmach new space, takich jak np. Virgin Galactic, używa się również w stosunku do ich aktywności określenia “drugi wyścig kosmiczny” (zob. artykuł: Drugi wyścig kosmiczny?).

Poszczególne numery “New Space Magazine” będą tematyczne, a podany już wykaz ich tematów na najbliższe dwa lata jest bardzo znamienny dla profilu pisma:

– marzec 2011:  Turystyka kosmiczna – Marzenie staje się rzeczywistością (“Space Tourism – A Dream Come True”)
– czerwiec 2011:  Turystyka kosmiczna – Bliższe spojrzenie (“Space Tourism – A Closer Look”)
– wrzesień 2011: Komercyjne loty kosmiczne a linie lotnicze (“Commercial Spaceflight and the Airline Industry”)
– grudzień 2011: Turystyka kosmiczna – Żyjąc marzeniami (“Space Tourism – Living the Dream”)
– marzec 2012: Turystyka kosmiczna – Spojrzenie na kosmodromy (“Space Tourism – A Look at Spaceports”)
– czerwiec 2012: Kobiety w kosmosie (“Women in Space”)
– wrzesień 2012: Turystyka kosmiczna – Spojrzenie na hotele kosmiczne (“Space Tourism – A Look at Space Hotels”)

Chociaż żaden turysta nie poleciał jeszcze na statku kosmicznym wyprodukowanym przez firmę z branży new space, to rynek ten już się rozwija: powstają kosmodromy, czasopisma tematyczne, a nawet rezerwuje się miejsca na statkach kosmicznych, choć na razie tylko suborbitalnych itd. (rezerwacje przyjmują już Virgin Galactic i XCOR). Tymczasem na pierwszy lot statku jakiejkolwiek firmy poczekamy jeszcze co najmniej rok, a pewniej półtora.

Wygląda na to, że niezależnie od wyścigu w kosmos, trwa obecnie nie mniej zacięty wyścig o zajęcie jak najlepszych miejsc w tym biznesie. Jednak dla entuzjastów interesujących się astronautyką jest to dobra wiadomość, gdyż gdzie pojawiają się pieniądze, tam można spodziewać się szybkiego rozwoju.

Comments are closed.