Cassini obserwuje rozległy sztorm na Saturnie

0

Sonda Cassini sfotografowała rozległy sztorm, który od kilku tygodni można zaobserwować na Saturnie. Zdjęcia wykonano 24 grudnia 2010 roku.

W porównaniu do Jowisza, atmosfera Saturna wydaje się być spokojniejsza. Jednak i w niej co kilka lat pojawiają się aktywne rejony, które mogą osiągać pokaźne rozmiary. Tak też stało się w ostatnich tygodniach 2010 roku, kiedy to zarejestrowano duży sztorm.

Sonda Cassini, kończąca obecnie swoją 142. orbitę w systemie Saturna, znalazła się w odpowiednim miejscu do wykonania zdjęć 24 grudnia 2010 roku. Na obrazach przesłanych przez sondę widać rozległy i wydłużony aktywny kompleks huraganowy. Kilka przykładowych obrazów umieściliśmy w galerii tego artykułu. Pliki nie zostały jeszcze przetworzone – dlatego brak kolorowego ujęcia tego sztormu. Kolorowych obrazów prawdopodobnie można się spodziewać w najbliższych dniach.

Jak długo ten sztorm na Saturnie przetrwa? Nie wiadomo, lecz jest pewne, że przez kilka najbliższych tygodni astronomowie amatorzy będą mogli zaobserwować to dość rzadkie zjawisko.

(NASA, JPL)

Sztorm na Saturnie / Credits - NASA, JPL Sztorm na Saturnie / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.