Shenzhou-10 dostarczony do kosmodromu Jiuquan

0

Chińska kapsuła załogowa do misji Shenzhou-10 została dostarczona 31 marca do kosmodromu Jiuquan. Data startu tej wyprawy nie została oficjalnie podana do wiadomości. Przewiduje się jednak, że do startu dojdzie 7 czerwca 2013.

W połowie zeszłego roku, pomiędzy 16 a 29 czerwca, trwała misja załogowa Shenzhou-9. Była to bardzo ciekawa chińska załogowa wyprawa na niską orbitę wokółziemską (LEO), gdyż jej celem był moduł orbitalny Tiangong-1. Pierwsze (automatyczner) cumowanie Shenzhou-9 do Tiangong-1 nastąpiło 18 czerwca 2012 roku. Przez kolejne dni trwały prace na pokładzie tego modułu orbitalnego, doszło także do odcumowania od Tiangong-1, a następnie ręcznego cumowania.

Na pokładzie Shenzhou-9, w składzie trzyosobowej załogi znalazła się też pierwsza Chinka – Liu Yang. Misja Shenzhou-9 była ważnym osiągnięciem dla chińskiej astronautyki, potwierdzającym zdolność Chin do wykonywania dość złożonych i stosunkowo długich misji na LEO i bezpiecznego powrotu załogi na Ziemię.

W rok po Shenzhou-9 czas na kolejną chińską wyprawę załogową – Shenzhou-10. Od kilku miesięcy trwają przygotowania to tego lotu. Większość sprzętu jest już gotowa i przetestowana – trwa także jego transport do kosmodromu Jiuquan (na pustyni Gobi, około 1600 km na zachód od Pekinu).

Do transportu kapsuły do misji Shenzhou-10 doszło 31 marca, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

{youtube}0Tkk4dsWgBc{/youtube}
Transport Shenzhou-10 / Credits – CCTV

Skład załogi misji Shenzhou-10 nie został jeszcze oficjalnie podany do wiadomości. Wiadomo jednak, że w składzie tej misji znajdzie się jedna kobieta. Pewne wskazówki co do selekcji składu załogi misji Shenzhou-10 można przeczytać w poście na Polskim Forum Astronautycznym.

Kiedy dojdzie do startu misji Shenzhou-10? Podobnie jak z załogą, także i data startu nie została podana do wiadomości. Niezależne źródła – poprzez analogię z przygotowaniami do misji Shenzhou-9 – sugerują, że do startu powinno dojść najwcześniej 7 czerwca. Termin zapasowy na tę wyprawę to sierpień tego roku.

W 2013 roku Chiny zamierzają przeprowadzić szereg ciekawych misji, w tym dokonać lądowania łazika na Księżycu.

Misja Shenzhou-10 jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym

Comments are closed.