Nigeryjskie satelity polecą już w grudniu

0

W środę 17 listopada doszło do spotkania delegacji rosyjskiej, pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych, z przedstawicielami Nigerii, dotyczącego wysłania w grudniu dwóch nigeryjskich satelitów.

Sergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, gościł w Abuji, na zaproszenie swojego nigeryjskiego odpowiednika, Odeina Ajumogobii.

Ławrow potwierdził, że w grudniu 2010 rosyjska rakieta nośna Dniepr wyniesie dwa satelity nigeryjskie: NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X. Pierwotnie start planowano na koniec października.

NigieriaSat-2 będzie służył teledetekcji, mapowaniu zasobów i terytorium Nigerii. Zbudowany został przez Surrey Satellite Technology Limited, na podstawie umowy z listopada 2006, w oparciu o platformę SSTL-300. Ma masę 300 kg.

NigeriaSat-X będzie zaś służył zarządzaniu kryzysowemu, monitorowaniu klęsk żywiołowych i ochronie środowiska. Stukilogramowy satelita, zbudowany również przez SSTL, oparty jest na platformie SSTL-100. Będzie dostarczał zdjęć o rozdzielczości 22 metrów, pokrywające pas szerokości 600 km.

Nigeria jest trzecim afrykańskim krajem obecnym w przestrzeni kosmicznej, po Południowej Afryce i Algierii.

Źródło: RIA Nowosti

Treść tego artykułu udostępniona na licencji CC-BY-SA 3.0. Licencjonowanie materiałów zdjęciowych w ich opisie.

NigeriaSat-X (NX) - wizualizacja / Credits: SSTL

Comments are closed.