Szóstka europejskich astronautów zakończyła pierwszy etap szkolenia

0

Wybrana w 2009 roku trzecia grupa astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej w najbliższy poniedziałek oficjalnie zostanie włączona do korpusu astronautów.

Ceremonia ukończenia podstawowego etapu szkolenia odbędzie się w Centrum Szkolenia Astronautów (EAC) pod Kolonią. Szkolenie obejmowało takie zagadnienia, jak zapoznanie się z systemami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, statkami załogowymi takimi jak Sojuz czy wahadłowiec, trening survivalowy czy lekcje nurkowania (w ramach przygotowań do spacerów kosmicznych). Astronauci przeszli również kurs języka rosyjskiego oraz poznali dokładnie podstawy spotkań obiektów i cumowania na orbicie. Jednocześnie musieli zapoznać się z podstawami inżynierii i elektryki, a także przeszli odpowiednie szkolenie psychologiczne.

Szóstka nowych astronautów to:

  • Samantha Cristoforetti, Włochy
  • Alexander Gerst, Niemcy
  • Andreas Mogensen, Dania
  • Luca Parmitano, Włochy
  • Timothy Peake, Wielka Brytania
  • Thomas Pesquet, Francja

Możliwe, że na orbicie zobaczymy nowych astronautów już za trzy lata. Luca Parmitano został wyznaczony do załogi rezerwowej 35-tej stałej ekspedycji ISS. Praktyka pokazuje, że na orbitę Parmitano powinien polecieć kilka(naście) miesięcy później. W 2013 roku na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej również ma udać się przedstawiciel Niemiec. Prawdopodobnie będzie to Alexander Gerst. Oprócz niego możliwa jest nominacja drugiego niemieckiego astronauty z korpusu ESA. Hans Schlegel za trzy lata będzie miał jednak 63 lata.

(ESA)

Comments are closed.