Start Dniepra z japońskim satelitą ASNARO 1

0

Szóstego listopada nastąpił start ukraińskiej rakiety Dniepr z rosyjskiej bazy Jasnyj z pięcioma satelitami na pokładzie.

Do startu doszło 6 listopada o godzinie 08:35 CET z bazy wojskowej Jasnyj, położonej niedaleko granicy z Kazachstanem. Rakieta Dniepr (zmodyfikowany pocisk balistyczny R-36M) wyniosła na pokładzie pięć japońskich satelitów:

  • ASNARO 1 (Advanced Satellite with New system Architecture for Observation) o masie około 500 kg, służący do obserwacji Ziemi,
  • ChubuSat 1 (Kinshachi 1) o masie około 50 kg, którego zadaniem będzie obserwacja „kosmicznych śmieci”,
  • Hodoyoshi 1 o masie około 50 kg, którego zadaniem jest obserwacja Ziemi z maksymalną rozdzielczością około 7 metrów,
  • Tsubame o masie 49 kg, służący do obserwacji astronomicznych na zakresie gamma i rentgenowskim,
  • oraz QSAT-EOS (Kyushu Satellite for Earth Observation System Demonstration) o masie 49 kg, który jest demonstratorem technologicznym w domenie obserwacji Ziemi.
Japoński satelita ASNARO 1

Japoński satelita ASNARO 1 / Credit: Japan Space Systems/METI

Start przebiegł prawidłowo i rakieta wyniosła satelity na planowane orbity heliosynchroniczne. Na najniższej orbicie został umieszczony ASNARO 1 (502 x 503 km), na wyższych Hodoyoshi 1 (503 x 521 km) oraz ChubuSat 1, Tsubame i QSAT-EOS, których orbity mają bardzo podobne parametry (530 x 565 km).

Poprzedni start rakiety Dniepr odbył się w czerwcu tego roku. Co ciekawe, pojawiają się informacje, że wskutek m.in. rosyjskich nacisków rakieta Dniepr może już wkrótce zakończyć swoją służbę. Skomplikowana sytuacja z tą rakietą jest echem czasów ZSRR, gdy rosyjski i ukraiński przemysł był częścią jednego państwa oraz ostatniego konfliktu na wschodzie Ukrainy. Baza, skąd są dokonywane starty Dnieprów znajduje się w Rosji i już w przeszłości dochodziło do znacznych opóźnień startów tych rakiet. Między innymi to właśnie z tego powodu pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem został wystrzelony z ponad rocznym opóźnieniem (link prowadzi do artykułu sprzed startu tego satelity).

Następny start orbitalny jest zaplanowany na 23 listopada. Wówczas rosyjska rakieta Sojuz-FG wyniesie na orbitę trzech kosmonautów na pokładzie kapsuły Sojuz TMA-15M. W międzyczasie nastąpią dwa ważne lądowania: 10 listopada na Ziemię powróci aparat powrotny kapsuły Sojuz TMA-13M, a 12 listopada na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko powinien wylądować europejski próbnik Philae.

(S101, NSFf, PFA)

Comments are closed.