Udany lot rakiety Epsilon (17.01)

1

17 stycznia o godzinie 22:06 Japończycy wystrzelili trzeci egzemplarz rakiety Epsilon-2. Na pokładzie znajdował się radarowy satelita ASNARO-2.

Start nastąpił z kosmodromu Kagoshima na południu Japonii. Po trwającym 50 minut locie wypuszczony został satelita ASNARO-2 (Advanced Satellite with New system Architecture for Observation). Umieszczony został na orbicie o parametrach 504 x 504 kilometry i nachyleniu 97,4°.

Epsilon na stanowisku startowym / JAXA

Trójczłonowa rakieta Epsilon w wersji rozwiniętej (tzw. Epsilon 2) ma 26 metrów długości i masę 95 ton. Jest mniej więcej dwa razy mniejsza od napędzanej paliwem ciekłym japońskiej rakiety H-IIA, i jest następczynią rakiet M-5, wycofanych w 2006 roku.

Co do wyniesionego ładunku, to operatorem ASNARO-2 jest Japan Space Systems – japońska instytucja teledetekcyjna specjalizująca się w obserwacjach Ziemi. Ważący 570 kg satelita został zbudowany przez przedsiębiorstwo NEC. Głównym instrumentem jest aparatura radarowa obserwująca w zakresie pasma X z rozdzielczością jednego metra. Satelita ma funkcjonować przez następne pięć lat.

Był to trzeci start rakiety Epsilon. Pierwszy nastąpił ponad 4 lata, we wrześniu 2013 roku. Był to również pierwszy start orbitalny z Japonii w 2018 roku

(LK, GSP)

Jeden komentarz

  1. karol.fietkiewicz on

    promieniowanie X to raczej zakres rentgenowski. Natomiast pasmo X to już fale radiowe i tam faktycznie radary i teledetekcja ma sens 🙂