Effective Space podpisał umowę na serwisowanie satelitów na GEO

0

Założona w 2013 roku spółka Effective Space ogłosiła 17 stycznia, że podpisała umowę z “dużym operatorem” na serwisowanie dwóch satelitów telekomunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej.

Effective Space została założona w 2013 roku w Izraelu. Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Wielkiej Brytanii. Firma rozwija ważącego 400 kg kosmicznego drona, który po przyczepieniu się do drugiego satelity będzie mógł nim manewrować. Spółka otrzymała już dwie rundy finansowania warte 15 milionów dolarów.

Klientami Effective Space będą przede wszystkim operatorzy dużych satelitów telekomunikacyjnych. W przypadku gdy satelita jest sprawny, ale zasoby paliwa na pokładzie się wyczerpały, ze wsparciem Space Drone będzie mógł dalej świadczyć usługi telekomunikacyjne. Ponieważ konkurencja na rynku transmisji danych satelitarnych jest bardzo duża, zapotrzebowanie na serwisowanie satelitów i przedłużanie ich działania będzie bardzo pożądaną usługą.

W ramach kontraktu wartego 100 milionów dolarów Effective Space zbuduje i wystrzeli dwa pojazdy Space Drone. Samodzielnie przy pomocy silnika jonowego dotrą one na orbitę geostacjonarną. Po przyczepieniu się do satelitów, każdy z nich będzie mógł wydłużyć czas ich funkcjonowania o cztery do pięciu lat. Jednocześnie po zakończeniu pracy satelity telekomunikacyjnego przeniosą go na wyższą cmentarną orbitę (tzw. graveyard orbit), gdzie nie będą stanowiły zagrożenia dla innych obiektów.

W tym roku podjęta zostanie również próba przedłużenia życia satelity Intelsat 901. W tym przypadku pojazdem serwisowym będzie budowany przez Space Logistics LLC (spółkę córkę Orbital ATK) pojazd MEV. Effective Space twierdzi, że będzie mógł konkurować cenowo z Amerykanami, jednak szczegóły nie zostały podane.

(SN, Globes)

 

Comments are closed.