Pięć nowych satelitów ICEYE skutecznie umieszczonych na orbicie

0

Firma ICEYE poinformowała o zwieńczonym powodzeniem największym do tej pory jednorazowym rozszerzeniu swojej konstelacji satelitarnej. W przestrzeni kosmicznej znalazło się naraz aż pięć nowych jednostek. Udane wystrzelenie urządzeń przyczynia się do dalszego powiększenia najliczniejszej na świecie konstelacji satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR).

Cieszące się fińsko-polskim rodowodem przedsiębiorstwo ICEYE plasuje się na pozycji globalnego lidera jeśli chodzi o monitorowanie zmian na powierzchni Ziemi z wykorzystaniem satelitów radarowych, w tym w rozwiązaniach dotyczących reagowania w przypadku powodzi oraz innych katastrof naturalnych. Pięć nowych sensorów tego operatora zostało 25 maja br. wyniesionych w kosmos w ramach startu współdzielonego, realizowanego przez EXOLAUNCH, na pokładzie rakiety Falcon 9 od SpaceX. Rakieta nośna poleciała z Przylądka Canaveral na Florydzie. Ze wszystkimi pięcioma nowymi satelitami ICEYE kontrolerom misji udało się nawiązać łączność radiową.

Dwa z pięciu najnowszych sensorów to ogółem druga i trzecia jednostka spośród tych, jakie zostały dotąd zbudowane, licencjonowane oraz są obsługiwane przez ICEYE US. Począwszy od 2018 r. ICEYE i ICEYE US rozmieściły łącznie 21 satelitów, w tym urządzenia realizujące misje komercyjne, jak i sensory w pełni dedykowane dla konkretnych klientów.
Konstelacja satelitów ICEYE została zbudowana tak, by zapewnić klientom godne zaufania i często napływające zobrazowania, umożliwiające szybkie wykrywanie i śledzenie zmian na powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych. Tego typu zdolności mają kluczowe znaczenie dla użytkowników rządowych i komercyjnych w różnych sektorach, w tym na przykład w ubezpieczeniach, w zarządzaniu kryzysowym i likwidowaniu skutków katastrof naturalnych, w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności oraz pomocy humanitarnej czy monitorowaniu zmian klimatu.

Na przestrzeni kilku lat zespół ICEYE wystrzelił 21 małych satelitów na rzecz obrazowania radarowego, co stanowi godne uwagi osiągnięcie – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE – świat potrzebuje tych źródeł obiektywnych, prawdziwych danych bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki temu wystrzeleniu zwiększymy efektywność oraz możliwość dalszego wspierania naszych klientów i naszego rozwoju na obecnych i wschodzących rynkach.

Środowy start obejmował także drugiego i trzeciego satelitę zbudowanego, licencjonowanego i obsługiwanego przez ICEYE US. ICEYE US jest spółką zależną ICEYE. Na początku zeszłego roku ten amerykański podmiot uruchomił zakład produkcji satelitów w swojej siedzibie w Irvine, w stanie Kalifornia. Świeżo wystrzelone satelity ICEYE US są licencjonowane przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) i będą obsługiwane i kontrolowane wyłącznie z należącego do firmy i działającego w trybie 24/7 Centrum Operacji Misji w Irvine.

Poszerzenie naszej floty satelitów zbudowanych w USA to kluczowy krok, zwiększający zdolności firmy jeśli chodzi o wspieranie naszych klientów rządowych w USA – mówi Jerry Welsh, CEO ICEYE US – obserwujemy zmianę w podejściu amerykańskiego i międzynarodowego sektora rządowego, który obecnie chce w pełni wykorzystywać i integrować komercyjne technologie teledetekcyjne w swoich systemach zbierania danych.

Dwa z nowo wystrzelonych satelitów przekazywane są bezpośrednio Brazylijskim Siłom Powietrznym. Siły Powietrzne Brazylii będą posługiwać się satelitami na rzecz wspierania bezpieczeństwa narodowego oraz dla celów związanych z ochroną środowiska. Mając na uwadze często występujące w Brazylii zachmurzenie satelity SAR, które mogą obrazować Ziemię czy to w nocy, czy przez pokrywę chmur, są szczególnie przydatne do gromadzenia potrzebnych informacji.

Jeszcze przed końcem 2022 r. przedsiębiorstwo ICEYE planuje dołożenie do pięciu kolejnych satelitów do swojej konstelacji, wliczając w to następne jednostki zbudowane przez ICEYE US.

(Materiały prasowe ICEYE)

Comments are closed.