BRITE-PL Lem – start 21 listopada 2013

0

Wiele wskazuje na to, że BRITE-PL Lem zostanie wyniesiony na orbitę 21 listopada tego roku. Zaledwie 20 dni później na orbicie powinien znaleźć się BRITE-PL Heweliusz.

Projekt polskich satelitów BRITE-PL to część międzynarodowego konsorcjum BRITE. Łącznie sześć satelitów będzie dokonywać precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa pierwsze satelity tej konstelacji należące do Austrii są już na orbicie, przy czym jeden z nich znajduje się obecnie pod kontrolą kanadyjskich partnerów programu BRITE, do czasu zakończenia jego ewaluacji.

Start pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL Lem był już wielokrotnie odkładany.

Kiedy nastąpi start BRITE-PL Lem? Ten satelita od ponad roku jest już złożony i przetestowany. Pod koniec 2011 roku wydawało się, że Lem (oraz ponad dwadzieścia innych satelitów – stan na 2011 rok) zostanie wyniesiony na orbitę 28 września 2012 roku. Ten satelita miał być wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Dniepr, jako ładunek dodatkowy. Z kolei we wrześniu pojawiły się informacje o opóźnieniu tego lotu, m.in. z powodu opóźnień przy budowie głównego ładunku tej rakiety – DubaiSat-2. Wówczas przewidywano start tej rakiety Dniepr na początek 2013 roku. W marcu natomiast przewidywano, że lot BRITE-PL Lem nastąpi “nie wcześniej niż” w trzecim kwartale tego roku.

W maju pojawiła się informacja, że BRITE-PL Lem wystartuje w listopadzie tego roku, przynajmniej dziesięć tygodni po innym locie rakiety Dniepr z satelitą KOMPSat-5. Start satelity KOMPSat-5 odbył się 22 sierpnia i przebiegł zgodnie z planem. Droga do startu BRITE-PL Lem została otwarta.

W ostatnich dniach, po starcie KOMPSata-5, pojawiła się informacja, że kolejny start rakiety Dniepr nastąpi 21 listopada tego roku. Ta data startu wydaje się być pewna, choć wciąż istnieje ryzyko opóźnienia.

Zaledwie 20 dni po starcie BRITE-PL Lem drugi polski satelita naukowy powinien zostać wyniesiony na orbitę. 10 grudnia BRITE-PL Heweliusz wystartuje na pokładzie chińskiej rakiety CZ-2D.

BRITE-PL Lem poleci na orbitę wraz z 26 innymi satelitami. Będzie to rekord w ilości wyniesionych satelitów w jednym starcie. Większość z tych satelitów jest standardu CubeSat. O większości z satelitów, które zostaną wyniesione na orbitę wraz z BRITE-PL Lem napiszemy niebawem w oddzielnym artykule.

{module [346]}

Comments are closed.