Starty rakiet z Jiuquan i Kourou (20 i 21.11.2019)

0

Na przestrzeni dwóch dni odbyły się dwa starty rakiet orbitalnych. Chińska CZ-2D wyniosła pięć satelitów, zaś europejską Vega jednego.

Głównym ładunkiem rakiety Długi Marsz 2D w locie z 20 listopada był Shiyan 6. Mało informacji jest dostępnych na temat tego satelity. Oficjalnie jest to eksperymentalny satelita służący do badan środowiska kosmicznego. Zbudowany został przez należącą do CAST spółkę DFH Satellite Company. Start nastąpił 20 listopada o godzinie 00:40 CET z kosmodromu Jiuquan.

Pozostałymi ładunkami były cztery małe satelity. Ważący 27 kg Tianzhi-1 zbudowany przez CAST oraz Chińską Akademię Nauk (CAS) ma testować nowe rozwiązania oprogramowania satelitarnego. Jiaping-1 jest pierwszym prywatnym chińskim satelitą telekomunikacyjnym. Zbudowany przez Shanghai Ok Space Company Ltd jest pierwszym testowym lotem dla konstelacji Xiangyun. Tianping-1A oraz Tianping-1B będą służyć do kalibracji systemów monitoringu i kontroli naziemnej.

Satelity trafiły na orbitę o parametrach 489 x 503 km i inklinację 97,41 stopnia.

Nagranie startu rakiety CZ-2D z 19 listopada 2018 / People’s Daily

Start z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej odbył się w nocy z poniedziałku na wtorek. O 2:42 czasu CET wystartowała mała rakieta nośna Vega z marokańskim satelitą Mohammed VI-B. Ważący 1100 kg satelita obserwacyjny został po 55 minutach lotu wyniesiony na niską orbitę okołoziemską o parametrach 620 x 622 km i nachyleniu 98 stopni.

Jest to już drugi i finalny satelita konstelacji Mohammed VI, nazwanej na część króla Maroka. Oba satelity będą używane do celów obrazowania Ziemi, zarządzania kryzysowego, monitoringu środowiska oraz monitoringu granic. Platforma satelity została zbudowana przez Airbus Defence and Space, zaś aparaturę obserwacyjną dostarczyło przedsiębiorstwo Thales Alenia Space. Oba podmioty zbudowały też satelitę Mohammad VI-A, który został również wyniesiony rakietą Vega, w listopadzie 2017 roku. Oba satelity mają pracować przez co najmniej 5 lat.

Nagranie startu rakiety Vega z 21 listopada 2018 / Arianespace

Pierwszym marokańskim satelitą był zaś Maroc-Tubsat (inna nazwa Zarkae’ Al.-Yamama), zbudowany we współpracy z Politechniką Berlińską. Wystrzelony w 2001 roku satelita obserwacyjny miał masę 47 kg.

Był to już 13 start dla rakiety Vega. Debiutancki lot rakiety odbył się w 2012 roku. Wówczas wyniesiony został m.in. pierwszy polski satelita, PW-Sat 1.

(SN, PFA, LK)

Comments are closed.