Udany start CZ-2D z Gaofen-6 (02.06.2018)

0

Drugiego czerwca doszło do startu chińskiej rakiety CZ-2D z satelitą Gaofen-6, służącym do obserwacji Ziemi.

Do startu CZ-2D doszło 2 czerwca o godzinie 06:13 CEST z kosmodromu Jiuquan. Głównym ładunkiem tej rakiety był satelita Gaofen-6, zaś dodatkowym zminiaturyzowany satelita Luojia-1.

Start CZ-2D – 02.06.2018 / Credits – CGTN

Satelity konstelacji Gaofen mają dostarczać komercyjnych obrazów Ziemi, głównie do użytku cywilnego, choć oczywiście nie można wykluczyć częściowego przeznaczenia wojskowego. Satelity zostały wykonane przez firmę China Spacesat, która jest częścią większego chińskiego podmiotu o nazwie China Aerospace Science and Technology Corporation. Gaofen w niedalekiej przyszłości ma być podstawowym chińskim programem cywilnych obserwacji Ziemi.

Drugim satelitą wyniesionym w tym starcie jest Luojia-1. Jest to zminiaturyzowany satelita standardu CubeSat 6U, także służący do obserwacji Ziemi. Z dostępnych informacji wynika, że Luojia-1 jest prototypem przyszłej konstelacji nawet kilkudziesięciu podobnych satelitów, które wspólnie mają wykonywać obserwacje naszej planety w rozdzielczości do kilkudziesięciu metrów.

Był to już szesnasty udany start chińskiej rakiety orbitalnej w 2018 roku. Tyle samo udanych startów Chiny przeprowadziły w 2017 roku. Jest to wyraźny znak postępującego rozwoju chińskiego przemysłu kosmicznego. W tym roku USA i Chiny przeprowadziły tyle samo startów. Co ciekawe, Rosja przeprowadziła w tym samym czasie “zaledwie” 7 lotów orbitalnych.

(PFA, NSF)

Comments are closed.