Przygotowania do lotu Delty IV-H z satelitą NROL-32

0

Tuż po północy, 20 listopada czasu środkowoeuropejskiego, z wyrzutni SLC-37B znajdującej się na Przylądku Canaveral wystartuje najcięższa wersja rakiety nośnej typu Delta IV. Jej ładunkiem będzie tajny satelita wojskowy Narodowego Biura Rozpoznania (USA), znany jedynie pod oznaczeniem przypisanym do startu – NRO L-32 lub NROL-32. W opinii ekspertów przypuszczalnie jest to piąte urządzenie zwiadu elektronicznego SIGINT/ELINT typu Mentor (Advanced Orion).

Rakieta ma opuścić wyrzutnię dokładnie 6 minut po północy, 20 listopada czasu CET, choć okno startowe wyniesie łącznie cztery godziny – niezależnie od godziny startu będzie to zatem nocny lot. W przypadku wystąpienia problemów technicznych lub niesprzyjających warunków pogodowych, start może zostać odwołany i kolejna próba zostałaby podjęta w ciągu 24 godzin.

Delta IV-H z satelitą NROL-32 miała pierwotnie wystartować 18 listopada, jednak w trakcie przeglądu wykryto usterkę w systemie pirotechnicznym, odpowiedzialnym za uwolnienie rakiety z wyrzutni po uruchomieniu silników i osiągnięciu przez nie pełnej mocy. Pociągnęło to za sobą konieczność wykonania naprawy, której przeprowadzenie wymagało przesunięcia startu.

Użyty model rakiety Delta jest najcięższym bezzałogowym systemem nośnym dostępnym Stanom Zjednoczonym za pośrednictwem spółki United Launch Alliance. W odróżnieniu do pozostałych konfiguracji tej rakiety, Delta IV-H (Heavy) składa się z trzech identycznych elementów stanowiących pierwszy stopień – tzw. CBC (common booster core), z których każdy wyposażony jest w silnik rakietowy RS-68 na paliwa kriogeniczne – ciekły wodór oraz ciekły tlen. Dwa zewnętrzne CBC stanowią odpowiednik rakiet pomocniczych i w przeciwieństwie do pozostałego CBC działają z pełną mocą. Ciąg silnika zainstalowanego w środkowym CBC tuż po opuszczeniu wyrzutni jest redukowany do 60%, dzięki czemu działa on dłużej.

W przypadku typowej misji, odrzucenie dwóch pomocniczych CBC następuje w 251 sekundzie lotu, a pozostały, środkowy element CBC oddziela się od drugiego stopnia w 332 sekundzie. Następnie uruchamiany jest silnik drugiego stopnia i odrzucana osłona ładunku. Wkrótce potem ładunek jest wprowadzany na orbitę geotransferową.

Konstrukcja satelitów Mentor nie jest znana, choć na podstawie amatorskich obserwacji przeprowadzonych z Ziemi i dostępnych, ujawnionych informacji podejrzewa się, że są one wyposażone w ultra-lekkie, rozkładane, parasolowate anteny o bardzo dużej średnicy – być może wynoszącej nawet 100 metrów. Informacje te wydaje się potwierdzać dyrektor NRO, który stwierdził, że NROL-32 będzie “największym satelitą na Świecie”.

Wcześniejsze urządzenia systemu Mentor zostały umieszczone na orbicie w 1995, 1998, 2003 i 2009 roku.

Start rakiety Delta IV-H z satelitą NROL-32 będzie można oglądać na żywo dzięki United Launch Alliance.

(ULA)

Plakat misji NROL-32 (ULA)

Comments are closed.