Udany start Delta IV Heavy z NROL-71

0

Dziewiętnastego stycznia rakieta Delta IV Heavy wyniosła tajnego amerykańskiego satelitę NROL-71.

Do startu rakiety Delta IV Heavy doszło 19 stycznia 2019 o godzinie 20:10 CET. Start odbył się z bazy Vandenberg w Kalifornii. Lot rakiety przebiegł prawidłowo. Start został przeprowadzony dzięki United Launch Alliance (ULA).

Start Delta IV Heavy z NROL-71 / Credits – ULA

Na pokładzie Delty IV Heavy znalazł się satelita o oznaczeniu NROL-71 o charakterze zwiadowczym. Użytkownikiem tego satelity jest amerykańskie National Reconnaissance Office (NRO) – jest to agencja podległa pod Departament Obrony USA. Z uwagi na charakter satelity informacje o końcowych fazach lotu jak również o orbicie i przeznaczeniu NROL-71 nie zostały opublikowane. Z dostępnych informacji wynika jednak, że NROL-71 poleciał na niską orbitę okołoziemską (LEO), na orbitę o inklinacji około 74 stopni. Orbita prawdopodobnie jest eliptyczna – jej apogeum ma wysokość około 1000 km, zaś perygeum około 300 km.

Kosmiczny Teleskop Hubble / Źródło: NASA

Kosmiczny Teleskop Hubble / Źródło: NASA

NROL-71 to prawdopodobnie zaawansowany satelita zwiadu optycznego z rodziny KH-11 (Crystal). NROL-71 prawdopodobnie należy do piątej generacji satelitów rodziny KH-11. Satelity tej rodziny, po raz pierwszy wprowadzone na orbitę w 1982 roku, prawdopodobnie mają wygląd zbliżony do kosmicznego teleskopu Hubble. Lustro główne tych satelitów ma średnicę 2,4 metra.

W 2020 roku na orbitę zostanie wyniesiony drugi satelita piątej generacji KH-11. Oznaczenie tego satelity to NROL-82. Wykonawcą NROL-71 i NROL-82 jest firma Lockheed Martin.

Był to piąty start rakiety orbitalnej w 2019 roku. Jak na razie cztery starty zakończyły się sukcesem, zaś jeden (irańska rakieta Simorgh) się nie powiódł.

(NSF, PFA, LK)

Comments are closed.