Nowa animacja lotu rakiety New Glenn

0

Firma Blue Origin zaprezentowała nową animację lotu rakiety New Glenn. Zaprezentowana rakieta różni się pewnymi szczegółami w porównaniu z pierwszą wersją tej konstrukcji.

Blue Origin (BO) tprzez lata była jedną z najbardziej zagadkowych firm sektora kosmicznego. Założona w 2000 roku, ogłoszona publicznie w 2002 roku, przez lata nie informowała o postępach swoich pracach badawczo-rozwojowych. Dopiero w kwietniu 2015 roku BO pojawiła się na czołówkach serwisów technologicznych za sprawą pierwszych testów systemu suborbitalnego o nazwie „New Shepard”. Do lipca 2018 roku BO przeprowadziła łącznie dziewięć testowych lotów rakiety New Shepard (łącznie zbudowano trzy egzemplarze). Przetestowano również system ratunkowy kapsuły, którą w przyszłości będą latali turyści kosmiczni.

We wrześniu 2016 roku BO opublikowała pierwsze grafiki przedstawiające nową, znacznie większą rakietę. W odróżnieniu od New Shepard, ma to być rakieta orbitalna. Otrzymała nazwę „New Glenn”, na cześć amerykańskiego astronauty Johna Glenna. W marcu 2017 BO zaprezentowała pierwszą animację lotu rakiety New Glenn.

Szesnastego stycznia 2019 roku firma BO opublikowała kolejną animację lotu rakiety New Glenn. Tę animację prezentujemy poniżej.

Nowa animacja lotu rakiety New Glenn – styczeń 2016 / Credits –Blue Origin

W porównaniu z animacją z 2017 roku, ta animacja zawiera kilka zmian. W nowej animacji górny stopień jest napędzany dwoma silnikami. Ponadto, osłona aerodynamiczna rakiety jest większa (7 metrów – BO komentuje to jako “2 razy większą przestrzeń na ładunek w porównaniu z innymi istniejącymi rakietami”). Drobną różnicą jest także inny wygląd okrętu, na którym ląduje pierwszy stopień po wykonanej pracy.

Aktualnie (stan na styczeń 2019) firma BO na swojej stronie podaje, że New Glenn będzie w stanie wynieść do 45 ton na niską orbitę około ziemską (LEO) oraz do 13 ton na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Prawdopodobnie te wartości nie ulegną już znacznej zmianie. Pierwszy lot rakiety New Glenn powinien nastąpić około 2021 roku.

(BO)

Comments are closed.