Szklarnia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0

Włoski astronauta Paolo Nespoli, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w misji TMA-20 zabierze ze sobą miniaturowy prototyp szklarni.

Specjalnie przygotowana szklarnia zostanie użyta w eksperymencie zaprojektowanym przez biuro ESA do spraw załogowych lotów kosmicznych. W tym samym czasie gdy eksperyment rozpocznie się na ISS, uczniowie w wieku 12-14 lat z europejskich szkół rozpoczną takie same eksperymenty w swoich miejscach zamieszkania.

Zainteresowane szkoły mogą zamawiać specjalnie przygotowane mini szklarnie na stronie ESA. Zawierają one te same rośliny, które znajdą się na ISS.

Paolo Nespoli w czasie eksperymentu będzie obserwował rozwój roślin, a dzieci na Ziemi będą mogły robić to samo dzięki własnym szklarniom. Eksperyment zacznie się od nawodnienia nasion rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana), który w botanice używany jest jako gatunek modelowy. Dzieci na Ziemi oraz astronauta dokonają nawodnienia w tym samym czasie.

Nespoli będzie również wykonywał zdjęcia i nagrania wideo rozwoju roślin, a następnie umieszczał je na stronie MagISStra, dzieki czemu uczniowie będą mogli porównać rośliny na orbicie z roślinami wyhodowanymi samodzielnie. Cały eksperyment potrwa około 10 tygodni. W tym czasie uczniowie z różnych szkół będą mogli wymieniać się przez internet uwagami i obserwacjami.

Eksperymenty z roślinami w warunkach mikrograwitacji mogą być bardzo cenne w przyszłości. W czasie długich pobytów w przestrzeni kosmicznej uprawiane rośliny mogłyby dostarczać tlenu i żywności kosmonautom. Nieocenionym może być również ich wpływ na psychikę człowieka przez “ożywienie” czerni kosmosu.

Rozpoczęcie eksperymentu planowane jest na połowę lutego przyszłego roku.

(ESA)

Comments are closed.