Udany start Parker Solar Probe

2

12 sierpnia rozpoczęła się misja Parker Solar Probe. Sonda została wyniesiona na pokładzie rakiety Delta IV Heavy.

Sonda Parker Solar Probe będzie prowadzić pomiary korony słonecznej. Badania będą wykonywane z rekordowo bliskiej odległości 6,2 milionów kilometrów, od fotosfery Słońca, uznawanej umownie za powierzchnie naszej Dziennej Gwiazdy. Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła ważąca specjalna osłona termiczna skonstruowana przez inżynierów z Applied Physics Laboratory.


Start misji Parker Solar Probe / NASA

Początek misji rozpoczął się o 9:31 CEST z wyrzutni SLC 37B na Cape Canaveral. Do wyniesienia sondy użyta została rakieta Delta IV Heavy z górnym stopniem Star-48BV. Po 38 minutach i 58 sekundach lotu sonda została wyniesiona na orbitę heliocentryczną. Zbliżanie się do Słońca będzie trwało do 2024 roku. W tym czasie sonda wykona 7 przelotów obok Wenus i obiegnie Słońce 24 razy. Uzyskane asysty grawitacyjne pozwolą sondzie wejść na orbitę, w peryhelium której jej szybkość względem Słońca wyniesie 800 tys. km/h. Pierwszy przelot koło Wenus będzie wykonany pod koniec września 2018.

Start rakiety udał się za drugim podejściem. 11 sierpnia trwające 65 minut okno startowe zostało w pełni wykorzystane na usuwanie usterek technicznych.

Zapraszamy też do szczegółowej analizy misji autorstwa Aleksandra Fiuka.

2 komentarze

  1. Zbliży się na 6,2 mln km. A jaki był dotychczasowy rekord zbliżenia, z którego została wysłana jakakolwiek telemetria?

  2. Maciej Wodecki on

    “Przed ogromnymi temperaturami sondę będzie chroniła ważąca specjalna osłona termiczna” – poprawcie to proszę…