Otwarcie pasa startowego Spaceport America

0

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie pasa startowego w Spaceport America w New Mexico.

Ponad trzy kilometrowy pas startowy nazwano imieniem gubernatora Bill’a Richardson’a. W otwarciu uczestniczyło wielu ważnych gości, między innymi  gubernator Bill Richardson, Sir Richard Branson oraz zastępca administratora NASA Lori Garver. Było także kilkudziesięciu przyszłych astronautów, którzy już wykupili bilety w Virgin Galactic.

W czasie uroczystości odbyły się pokazowe przeloty WhiteKnightTwo z SpaceShipTwo nad portem kosmicznym. Niespodziewanie także nastąpiło lądowanie tych pojazdów w samym porcie i pokaz dla publiczności:

Sir Richard Branson ujawnił także, że Virgin Galactic ma zamiar rozpocząć prace nad lotami orbitalnymi i zgłosi swoją kandydaturę do konkursu na kontrakt NASA CCDev 2. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów, zapewniając tylko, że więcej informacji zostanie ujawnionych w ciągu 2-3 miesięcy. Najprawdopodobniej nie będzie to jednak samodzielna praca Virgin Galactic a współpraca z inna firmą.

W rozmowie na temat terminu rozpoczęcia komercyjnych lotów, Branson podał termin od 9 do 18 miesięcy od chwili obecnej. Na pytania dziennikarzy dlaczego podaje tak duży przedział czasu odpowiedział, że wszystko zależy od tego jak sprawnie będą odbywały się kolejne testy i czy nie zostaną wykryte w czasie nich jakieś nieprawidłowości.

Jednymi z pierwszych pasażerów ma być sam Branson wraz z rodzicami oraz Burt Rutan – konstruktor statku SpaceShip.

Pas startowy w Spaceport America jest w stanie umożliwić lądowanie prawie wszystkim rodzajom samolotów na świecie. W tej chwili trwa budowa reszty infrastruktury. Cały port kosmiczny ma zostać uruchomiony w 2011 roku, a korzystać z niego ma nie tylko Virgin Galactic ale także inne firmy pracujące nad lotami suborbitalnymi i orbitalnymi. Między innymi Armadillo Aerospace z tego portu będzie przeprowadzało loty swoich pojazdów suborbitalnych.

Pozostaje nam czekać na jak najszybsze rozpoczęcie startów z tego portu.

(Spaceport America)

Comments are closed.