Niezwykły materiał filmowy z przygotowań do startu STS-131

0

Miesiąc temu mieliśmy okazję śledzić wydarzenia związane z lotem promu kosmicznego Discovery w ramach misji STS-131. Podczas treningu załogi do tego lotu, dowódca misji Alan Poindexter zastanawiał się jak najlepiej udokumentować przedostatni lot wahadłowca Discovery. Z pomocą przyszli Scott Andrews – fotograf i konsultant techniczny firmy Canon, oraz Stan Jirman – programista firmy Apple. Wspólnie wpadli na pomysł filmu poklatkowego, który uwieczniłby przygotowania do startu STS-131.

Film trwa niespełna cztery minuty, jednak ujęcia zarejestrowane podczas jego kręcenia są warte obejrzenia. Materiał rozpoczyna się od ujęć nakręconych 22 lutego w Orbiter Processing Facility nr 3 (OPF-3), gdzie do misji przygotowywany był wahadłowiec Discovery. Widzimy proces wytaczania orbitera, a następnie transport w kierunku Vehicle Assembly Building (VAB). W drodze do VAB, w oddali widzimy platformę startową Mobile Launcher (ML), która była konstruowana z myślą o rakietach Ares-I. W kolejnych ujęciach widzimy jak wewnątrz VAB specjalny dźwig unosi wahadłowiec i przenosi go do wydzielonej części w której następuje połączenie ze zbiornikiem zewnętrznym. Przygotowania kończą się po tym jak Discovery zostaje przetransportowany na stanowisko startowe 39A.

Film można zobaczyć pod poniższym linkiem:
http://www.airspacemag.com/multimedia/videos/Go-For-Launch.html

W jednym z ostatnich ujęć widzimy również start, który z całą pewnością zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej widowiskowych. Tuż po nocnym starcie Discovery szybko nabierał wysokości i już po chwili zaczął wyłaniać się z cienia Ziemi. W dalszych minutach lotu osoby oglądające mogły podziwiać niezwykłe zjawisko, rozświetlone promieniami Słońca gazy wylotowe z silników głównych wahadłowca Discovery

{youtube}J8uQDbNYA84{/youtube}
Amatorski materiał nakręcony w odległości około 60mil od miejsca startu. Widoczny na nim jest start wahadłowca Discovery.

Filmik został przyśpieszony. Credits: whoville

Źródło: airspacemag.com

Więcej informacji na temat misji STS-131 oraz jej celów i planowanego przebiegu można znaleźć na forum astro4u.net w tym wątku: LINK
Wątek na forum A-F dotyczący tej misji: LINK
Wątek na polskojęzycznym forum programu Orbiter: LINK
Wątek na forum serwisu Astronomia,pl: LINK

Comments are closed.