X-37B odnaleziony przez amatorów!

0

Amatorzy obserwacji sztucznych satelitów namierzyli amerykański mini-wahadłowiec X-37B. Okazuje się, że orbita tego statku jest nieco inna niż wcześniej zakładano. Ponadto, wyznaczono orbitę X-37B, co oznacza, że wielu mieszkanców Ziemi może teraz samemu “zapolować” na ten obiekt.

23 kwietnia 2010 o godzinie 01:52 CEST nastąpił start rakiety Atlas V z eksperymentalnym wojskowym mini-wahadłowcem X-37B na pokładzie. Po siedemnastu minutach od startu X-37B znalazł się na zaplanowanej orbicie. Warto tu dodać, że transmisję na żywo ze startu rakiety Atlas V przerwano tuż przed odrzuceniem osłon aerodynamicznych ładunku i dalsza część lotu owiana jest tajemnicą. Przykładowo – nachylenie orbity X-37B było nieznane – przypuszczano, że zawierało się pomiędzy 20° a 28,5°, choć pewne źródła wspominały nawet o 33,47°. Wysokość orbity była nieznana – najczęściej podawano wartość około 300 km.

X-37B został zaobserwowany przez amatorów: Kevina Fetter’a i Grega Roberts’a. Z pierwszych ustaleń wynika, że inklinacja orbity X-37B jest wyższa – 40°. Ponadto, wysokość orbity jest również wyższa – około 400 km. Oznacza to, że podczas startu rakiety Atlas V z tym mini-wahadłowcem na pokładzie, już  po przerwaniu transmisji na żywo, doszło do znacznej zmiany trajektorii lotu. Rakieta wystartowała w kierunku południowo-wschodnim, a później zmieniła inklinację i leciała w kierunku północno-wschodnim.

Czas na innych obserwatorów! X-37B można odnaleźć używając strony Heavens-Above.

Źródła informacji:
http://satobs.org/seesat/May-2010/0190.html

oraz polskojęzyczne forum A4U.

Comments are closed.