Opportunity, Sol-2220

0

Od czasu naszego ostatniego artykułu informującego o przejeździe Opportunity w pobliżu San Antonio (Sol-2197), łazik znacząco oddalił się od tego kompleksu dwóch kraterów. Na podstawie przesłanych danych z łazika podjęto decyzję, iż Opportunity tylko przejedzie w pobliżu podwójnego krateru San Antonio. Zbliżenie do tej formacji miało miejsce w dniach marsjańskich Sol-2194 – Sol-2197.

Od tamtej pory minęło już kilkadziesiąt dni w czasie których łazik kontynuował podróż w kierunku swojego głównego celu jakim jest krater Endeavour. W ostatnim czasie Opportunity pokonywał dystans rzędu 30-50m/sol oddalając się tym samym od San Antonio na odległość około 300m w kierunku południowo-wschodnim.

Mapka pokazująca położenie Opportunity w dniu marsjańskim Sol-2220. Credits: NASA/JPL/Eduardo Tesheiner

W miarę przybliżania się do krateru Endeavour teren po którym porusza się Opportunity będzie obfitował w znacznie mniejszą ilość wydm. Najprawdopodobniej jednak łazik nie będzie w stanie pokonywać dystansów rzędu 100-200m/sol jak to miało miejsce na początku misji. Jak wiadomo od dłuższego czasu obserwuje się zwiększone tarcie w prawym przednim kole. Także ostatni raport ze strony JPL wspomina o zwiększonym tarciu w prawym środkowym kole. Ponieważ dokładnie te same symptomy obserwowano w przypadku łazika Spirit przed zablokowaniem się jednego z kół., zespół odpowiedzialny za łazik Opportunity stara się więc oszczędzać mechanizmy tych kół. W związku z tym należy się spodziewać raczej mniejszych dystansów pokonywanych w ciągu jednego dnia marsjańskiego. Prawdopodobnie będą to przejazdy w okolicach 70m/sol. Obecnie także zimowa pora i związana z tym mniejsza ilość wygenerowanej energii elektrycznej zmniejsza możliwości mobilne Opportunity.

Źródło: NASA, unmannedspaceflight.com

Dodatkowe informacje:
http://en.wikipedia.org/wiki/MER-B

http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html

oraz forum polskojęzyczne A4U.

Comments are closed.