Znaczne opóźnienie misji STS-134?

0

Wiele wskazuje na to, że misja STS-134 zostanie znacznie opóźniona. Powodem potencjalnego opóźnienia jest zamiana magnesu w głównym ładunku tej misji – instrumencie AMS-02. W tej chwili start misji STS-134 jest planowany na 29 lipca 2010. Jeśli opóźnienie zostanie zatwierdzone, to start będzie mieć miejsce w listopadzie lub nawet później. Jest więc możliwe, że to STS-134 będzie ostatnią wyprawą promu kosmicznego na orbitę w historii programu STS.

W marcu wspominaliśmy już o możliwości opóźnienia misji STS-134. Niedawno pojawiło się więcej informacji związanych z głównym ładunkiem misji.

Głównym ładunkiem misji STS-134 jest moduł eksperymentalny AMS-02 – Alpha Magnetic Spectrometer*. Istotnym elementem tego spektrometru jest magnes. Wcześniejsze plany zakładały użycie nadprzewodzącego magnesu, który musiałby być chłodzony nadciekłym helem. Zastosowanie takiego magnesu jednak znacznie by skróciło czas działania AMS-02 na orbicie. Zamiana na magnes stały – nie wymagający takiego zaawansowanego systemu chłodzenia – pozwoli na działanie spektrometru przez wiele lat. Decyzja o zamianie magnesu jest związana z przedłużeniem działalności ISS na orbicie do 2020 roku (przynajmniej). Dzięki tej zamianie będzie możliwe zebranie znacznie większej ilości danych.

W chwili obecnej AMS-02 znajduje się w europejskim ośrodku ESTEC w Holandii. Po wymianie magnesu oraz wymaganych testach zostanie przetransportowany do KSC. Transport na Florydę oczywiście będzie musiał odpowiednio wcześnie, by prace przygotowawcze (np. na platformie startowej – instalacja ładunku) do startu mogły być przeprowadzone. W przeciwnym razie opóźnienie misji STS-134 może być jeszcze większe.

Oficjalnej informacji na temat opóźnienia misji STS-134 można spodziewać się w ciągu kilku najbliższych dni. Niemniej jednak, w tej chwili wydaje się być bardzo możliwe, że to właśnie misja STS-134 będzie ostatnią wyprawą promu kosmicznego w kosmos oraz nie zapadnie decyzja o przeprowadzeniu dodatkowej misji – STS-135.

Źródło wiadomości:
http://www.nasaspaceflight.com/2010/04/sts-132-reviews-readiness-and-potential-timelines-atlantis-mission/

(artykuł w większości dotyczący misji STS-132)

* AMS-01, prototyp obecnego detektora, znalazł się w kosmosie w trakcie misji STS-91.

Comments are closed.