Nowy Saturn V zamiast Aresów?

0

Pojawiła się nowa, bardzo ciekawa opcja dla obecnej architektury rakietowej programu Constellation oraz alternatywnych proponowanych rozwiązań. Wedle tej nowej opcji nośnikiem byłaby rakieta oparta częściowo na technologii… Saturna V.

W drugiej połowie października 2009 roku nowy administrator NASA – Charles Bolden – zlecił studia nad alternatywnymi architekturami rakietowymi dla programu Constellation. W tych pracach analizowano opcje rakiet ‘Nie-Shuttle-C’, Jupiterów z serii DIRECT, a także ‘lżejszych’ wersji Aresa V (zwanych Ares V Lite) w konfiguracji dwustartowej.

Wśród alternatywnych rozwiązań pojawiła się opcja powrotu do technologii rakiet Saturn V – czyli użycia paliw ciekłych (a nawet lotniczych). Taka rakieta, napędzana rosyjskimi silnikami (sic! – opartych zapewne na silnikach wywodzących się z RD-180 napędzającego Atlasa V), charakteryzowałaby się najniższymi kosztami obsługi. Takie rozwiązanie oznaczałoby zaprzestanie używania rakiet na paliwo stałe i wywodzących się z obecnie używanego podczas startów promów kosmicznych SRB. Poniższa grafika prezentuje nową wersję rakiety Saturn V z dwoma rakietami pomocniczymi (wyglądającymi być może jak pierwsze stopnie rakiety Atlas) oraz alternatywne rozwiązania rakietowe.  Nowa rakieta Saturn V znajduje się po prawej stronie grafiki (szary cień jest dla porównania wielkości), po środku można zobaczyć opcję Ares V Lite, a po lewej znajdują się opcje ‘Nie-Shuttle-C’ oraz rakiety Jupiter z serii DIRECT.

Wedle niepotwierdzonych informacji, wyniki prac zespołu debatującego nad alternatywami rakietowymi powinny zostać przesłane do rządu USA przed Świętem Dziękczynienia, które w tym roku wypada 26 listopada. Mniej więcej w tym samym czasie powinniśmy poznać odpowiedź rządu USA na raport komisji Augustine.

Amerykański program Constellation, który ma (miał) doprowadzić do powrotu człowieka na Księżyc przed rokiem 2020 jest w tej chwili w krytycznym momencie. Program trwa już przeszło pięć lat.  Prawie od samego początku istnienia programu problemy natury technicznej jak i finansowej znacząco opóźniły powstanie oraz ogólny wygląd i właściwości poszczególnych komponentów, takich jak rakiety serii Ares, statek załogowy Orion, lądownik Altair i cała infrastruktura naziemna. W październiku światło dzienne ujrzał raport komisji Augustine, który przez kilka miesięcy debatował na temat ogólnego kształtu, szans powodzenia oraz poziomów finansowania Constellation, który jest istotnym czynnikiem mogącym znacznie opóźnić plany wysłania człowieka poza niską orbitę wokółziemską.

Źródło informacji:
Orlando Sentinel – http://ow.ly/BYf4

Comments are closed.