Odłożony start Atlasa – Atlantis gotowy do startu

0

W wyjątkowo krótkim okienku startowym dla promu Atlantis mogło się wiele wydarzyć, co opóźniłoby start misji STS-129. 14 listopada 2009 roku miała wystartować rakieta Atlas z ładunkiem komercyjnym. Start anulowano z problemów technicznych. Dzięki temu prom Atlantis może wystartować w poniedziałek o wcześniej zaplanowanej godzinie.

W ciągu kilku dni planowano przeprowadzić trzy starty z Kennedy Space Center na Florydzie:

  1. Start rakiety Atlas z komercyjnym ładunkiem (14 listopada).
  2. Start promu Atlantis do misji STS-129 (16 listopada).
  3. Oraz start rakiety Delta IV M z wojskowym ładunkiem (19 listopada).

Wskutek problemów technicznych zadecydowano o przełożeniu startów rakiet Atlas i Delta. W obu przypadkach przełożenia są dłuższe niż 24 godziny, co oznacza, że już nie kolidują ze startem promu Atlantis. Problemy z okienkiem startowym do misji STS-129 byłyby szczególnie widoczne w przypadku przełożenia startu rakiety Atlas o 24 godziny. W takiej sytuacji Atlantis również musiałby wystartować z 24 godzinnym opóźnieniem, ponieważ infrastruktura naziemna (np. radary śledzące) wymagają kilkudziesięciu godzin prac przygotowawczych przed każdym startem.

Start promu Atlantis zaplanowany jest na poniedziałek, na godzinę 20:38 CET. Załoga jest już w KSC i trwa odliczanie do startu.

Źródło: NASA

Comments are closed.