Znaczne opóźnienie misji Boe-CFT?

0

Jest możliwe, że misja załogowa Boe-CFT odbędzie się dopiero w sierpniu 2024.

Prawdopodobnie pech nie opuszcza firmy Boeing i kapsuły CST-100 Starliner. Planowana na maj pierwsza misja załogowa prawdopodobnie odbędzie się nie wcześniej niż w sierpniu.

Aktualizacja (23 maja, godzina 09:00 CEST): NASA wyznaczyła 1 czerwca na kolejną próbę startu misji Boe-CFT.

Piątego maja 2024 informowaliśmy o przygotowaniach do pierwszego startu misji załogowej pojazdu CST-100 Starliner firmy Boeing. Ta misja, o oznaczeniu “Boe-CFT”, miała wystartować 7 maja 2024. Po wielu latach opóźnień, niepowodzeń i problemów technicznych wówczas wydawało się, że pojazd CST-100 Starliner jest wreszcie gotowy do lotu załogowego. Celem misji miała być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Do startu nie doszło wskutek problemów z zaworem w rakiecie nośnej (Atlas V). Start został odwołany na mniej niż 120 minut do startu, w momencie gdy już załoga misji Boe-CFT (Barry Wilmore i Sunita Williams) byli już wewnątrz kapsuły.

Odwołanie pierwszej próby startu misji Boe-CFT – 7 maja 2024. Widok z wnętrza kapsuły CST-100 Starliner / Credits – NASA TV

Jeszcze 7 maja wydawało się, że do startu może dojść 10/11 maja. W kolejnych dniach ten termin był coraz dalej odsuwany “w przyszłość”. Okazało się, że potrzebna była wymiana wadliwego zaworu w rakiecie nośnej, co przesunęło termin startu do nie wcześniej niż 17/18 maja. Później pojawiła się data 21 maja, co zostało opóźnione 17 maja do nie wcześniej niż 25 maja.

W dniu 21 maja już było wiadomo, że do startu Boe-CFT 25 maja nie dojdzie. Jednocześnie pojawiało się dość mało informacji co jest przyczyną tych opóźnień, co wywołało falę krytyki u dziennikarzy zajmujących się branżą kosmiczną. Nieoficjalne informacje o opóźnieniach nadal się pojawiały: jeszcze 21 maja pojawiły daty 28 maja, 1, 2, 5 i 6 czerwca.

Już 22 maja pojawiła się natomiast informacja (z nieoficjalnego, ale “dobrze poinformowanego źródła”), że nierealny jest pierwszy załogowy start CST-100 Starliner ani w maju, ani w czerwcu, ani nawet w lipcu. Z dostępnych informacji wynika, że najwcześniejszym możliwym terminem jest obecnie sierpień. Większość tych doniesień koncentruje się na problemach z rakietą nośną. Choć Atlas V jest dobrze poznaną konstrukcją, która stosunkowo regularnie startuje, zdarzają się jej opóźnienia z uwagi na problemy techniczne. W 2022 roku Atlas V wystartował siedem razy, a w 2023 roku – odbyły się tylko dwa loty. W tym roku pierwszym startem dla Atlasa V miał być właśnie Boe-CFT.

Ponadto, pojawiają się głosy krytyki co do samej kapsuły CST-100 Starliner. Nie wszyscy podwykonawcy firmy Boeing w projekcie CST-100 Starliner są przekonani, czy pojazd jest już gotowy do lotu załogowego.

Misja Boe-CFT jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy ten wątek, gdyż załoga misji się zmieniła od 2019 roku!

(NASA, PFA)

Comments are closed.