Ares V anulowany?

0

Pojawiają się informacje o możliwym anulowaniu rakiety Ares V. Wstępne prace nad segmentem naziemnym tej rakiety zostały wymazane z harmonogramów. Powodem są problemy z budżetem programu Constellation.

Program Constellation w chwili obecnej składa się m. in. z dwóch rakiet nośnych – Aresa I (dla kapsuły załogowej Orion) oraz wielkiej i potężnej rakiety Ares V (dla lądownika Altair oraz stopnia ucieczkowego EDS). Pierwotnie (w latach 2004-2006) przewidywano, że konkretne prace nad Aresem V (wtedy jeszcze zwanym CaLV) rozpoczną się bardzo szybko, tzn w okolicach roku 2012.

W międzyczasie szereg opóźnień, spowodowany problemami technicznymi projektowanej rakiety Ares I (współgrającej z Aresem V) oraz ograniczonym budżetem NASA (niższym niż pierwotnie zakładano, a także przekraczającym w wielu miejscach założenia), spowodowały znaczące opóźnienie programu potężnej rakiety Ares V.

10 czerwca w trakcie konferencji związanej z segmentem naziemnym operacji EGLS (Exploration Ground aunch Services) nie znalazły się żadne informacje na temat przygotowań do lotu rakiety Ares V. Poniższy slajd został zaprezentowany (za serwisem flightglobal.com) na tej konferencji.

Kontrakty na prace dla EGLS wygasają w roku 2015, więc możliwe, że dopiero po tym roku fiskalnym nastąpiłyby prace dla rakiety nośnej dla lądownika Altair i stopnia EDS. Jednakże, w tej chwili trwają prace komisji do spraw lotów załogowych NASA, gdzie prezentowane są różne opcje zamiany rakiet nośnych. Obecne alternatywy dla Aresów to rakiety EELV, DIRECT i nowa wersja Shuttle-C. Można się spodziewać wielu zmian po pracach tej komisji.

Źródła informacji:
http://www.flightglobal.com/articles/2009/07/09/329473/nasa-drops-ares-v-from-launch-services-contract.html

http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2009/07/ares-i-is-not-dead-but-ares-v.html

oraz forum polskojęzyczne Astro4U.

Comments are closed.